Kryta pływalnia miejska w Końskich ma 18 lat

Osiemnaście lat funkcjonowania krytej pływalni to długi okres. W dobie tak szybkiego postępu technologicznego starzenie się budynków przebiega bardzo wyraźnie, dodatkowo nakładają się na to też inne uwarunkowania. Wiele obiektów użyteczności publicznej, a takimi również są kryte pływalnie, wymaga co jakiś czas gruntownego remontu – po 15–18 latach użytkowania większość pływalni musi być mu poddana. Jest to okazja, żeby zadać sobie pytanie:

Czy warto wydawać na kapitalny remont 3–5 mln zł i nadal mieć obiekt, który rozwiązaniami i swoim stanem odpowiadał będzie standardom sprzed 20 lat? Czy może lepiej dołożyć kolejne 5 mln i na tyle zmodernizować nasz obiekt, żeby  odpowiadał obecnym wymaganiom użytkowników, był bardziej przyjazny i energooszczędny?

Koncepcja

Użytkownicy obiektów sportowych są coraz bardziej świadomi swych potrzeb. Aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, władze samorządowe i dyrekcja zdecydowały się na wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej przebudowy, rozbudowy, nadbudowy i remontu 18-letniej już (w dniu 9 maja 1998 r. nastąpiło oficjalne otwarcie) krytej Pływalni Miejskiej w Końskich. Przygotowano koncepcję pokazującą, jak można przebudować istniejący obiekt, aby dostosować go do obecnych oczekiwań, aktualnych przepisów i uatrakcyjnić pobyt jak największej liczbie użytkowników, czyli jak z obiektu, który ma już swoje lata, stworzyć nowoczesne centrum sportów wodnych, rekreacji i aktywnego wypoczynku.

W koncepcji przewidziano rozbiórkę istniejących schodów wejściowych i pochylni dla osób niepełnosprawnych oraz parkingu przed budynkiem pływalni i hali sportowej, a w ich miejsce zaprojektowano rozbudowę obiektu o część basenową i kręgielnię. Rozbudowa hali pływalni obejmuje wykonanie dodatkowej, 3-torowej niecki rekreacyjnej o wymiarach 7,5 × 12 m i głębokości 0,9–1,2 m z atrakcjami wodnymi, brodzika dla dzieci i wanny jacuzzi na 10 osób, strefy SPA z saunami i strefą natrysków wrażeń oraz miejscem wypoczynku i relaksu w postaci podgrzewanych leżanek, budowę nowych schodów wejściowych i nowej wanny hamownej dla istniejącej zjeżdżalni.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 23

 

TEKST | Roman PtaszYŃski, AnDrzeJ MiJas
WIZUALIZACJE | PtaszYŃski Architektura Roman PtaszYŃski