Reklama

Liczy się bezpieczeństwo

Podwodne kamery, dodatkowe oznakowanie i kadra przeszkolona przez najlepszych specjalistów w Polsce – to tylko niektóre nowości czekające na gości chcących korzystać z wodnych atrakcji Solparku

 

Co zostało zrobione?

Ponad rok temu rozpoczął się proces wprowadzania modyfikacji w obszarze bezpieczeństwa Solparku Kleszczów. Prace zostały podzielone na kilka etapów. Pierwszym było nawiązanie współpracy z najlepszymi specjalistami w kraju z zakresu ratownictwa wodnego oraz zarządzania bezpieczeństwem w obiektach usługowych. Założono, że zmianami w pierwszej kolejności zostaną objęte baseny. Wdrażanie systemu zarządzania bezpieczeństwem w części basenowej kleszczowskiego Solparku rozpoczęło się od przeprowadzenia szczegółowego audytu bezpieczeństwa oraz badań ankietowych przeprowadzonych wśród pracowników obiektu i klientów Solparku. Na wdrożenie wypracowanych w pierwszym etapie mechanizmów wykorzystana została przerwa w funkcjonowaniu hal basenowych spowodowana prowadzeniem przez generalnego wykonawcę prac remontowych w ramach pięcioletniego przeglądu gwarancyjnego obiektu.

solpark_002

Najbardziej intensywny okres prac przypadł na miesiące jesienne ubiegłego roku. We wrześniu pojawiło się nowe oznakowanie hal basenowych, zainstalowany został system monitoringu, składający się z siedmiu kamer umieszczonych pod lustrem wody i kilkunastu ponad jej powierzchnią. Służba ratownicza wyposażona została w dodatkowy sprzęt pomocniczy, ratowniczy i szkoleniowy. Wprowadzone zostały nowe regulaminy. Zmianom uległy również niektóre reguły korzystania z basenów. Określają one w sposób bardzo czytelny zasady użytkowania przez klientów Solparku obszaru pływalni. Mówią także o odpowiedzialności opiekunów grup zorganizowanych (zasady dotyczące pobytu grup w obiekcie uległy pewnej modyfikacji). Ponadto w obrębie pływalni Solparku pojawiło się wiele piktogramów informacyjnych, których zadaniem jest zwiększenie biernego bezpieczeństwa i położenie większego nacisku na działania prewencyjne.

solpark_003

Z kolei w październiku odbywały się liczne szkolenia. W Solparku pojawili się najlepsi eksperci z zakresu ratownictwa, by podzielić się swoją wiedzą z wyłonionymi w wieloetapowym procesie rekrutacji ratownikami. Diametralnie zmieniła się organizacja pracy ratowników wodnych – została ona dostosowana do najwyższych standardów obowiązujących w Polsce i za granicą. Solpark nabył także specjalistyczny sprzęt szkoleniowy składający się między innymi z treningowego defibrylatora i zestawu fantomów do prowadzenia ćwiczeń reanimacyjnych. W holu recepcyjnym Solparku został umieszczony ogólnodostępny defibrylator.

Prace przebiegały tak, by 3 listopada 2014 roku (dzień ponownego otwarcia basenów) wszystko było gotowe. Cel ten został osiągnięty.

solpark_004

Jak na zmiany zareagowali goście?

Wprowadzanie zmian, szczególnie po kilku latach funkcjonowania obiektu, zawsze wywołuje dyskusje. Zadawano wiele pytań, ale władze Solparku utrzymują, że goście ze zrozumieniem przyjęli nowe rozwiązania. Twierdzą, że koronnym argumentem jest chęć podniesienia poziomu bezpieczeństwa, a dyskutowanie z takim argumentem jest nieracjonalne.

Ciekawym rozwiązaniem jest założenie „przygotowywania” gości jeszcze przed wejściem na basen i przekazywania im informacji dotyczących nowo wdrożonych zasad. Dotyczy to przede wszystkim grup zorganizowanych, dla których została przygotowana tzw. ścianka edukacyjna – dla dzieci i młodzieży. Składa się ona z kilkunastu plansz, przedstawiających w formie graficznej to, co jest na basenie dozwolone, i to, czego robić nie wolno. Zarząd spółki stara się, by jej klienci nie czuli żadnego dyskomfortu związanego z pobytem na pływalni. Liczy jedynie na to, że goście będą przestrzegali obowiązujących reguł i zastosują się do poleceń przeszkolonych ratowników.

Dlaczego bezpieczeństwo?

Władze spółki zarządzającej obiektem nie ukrywają, że dodatkowym bodźcem do podjęcia działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa były wypadki, do których doszło na kleszczowskiej pływalni w ciągu pięciu lat jej eksploatacji. Wychodzą one z założenia, że wszystkie, a zwłaszcza najbardziej tragiczne zdarzenia powinny być lekcją pokory, z której muszą zostać wyciągnięte wnioski.

„W czasie, w którym dochodziło do wypadków, za bezpieczeństwo była odpowiedzialna firma zewnętrzna. Niemniej, mając świadomość, że działo się to w Solparku, postanowiliśmy zrezygnować ze współpracy i poszukać lepszego rozwiązania” – wyjaśnia Piotr Stawski, prezes zarządu Solpark Kleszczów. „W tej chwili ratownicy zatrudnieni bezpośrednio przez firmę Solpark mają możliwość ciągłego doszkalania się. Zapewnienie komfortowych warunków pracy, jasnych zasad, ale także żelaznej dyscypliny powinno zaowocować poprawą bezpieczeństwa naszych Gości. Zmiany, które zostały poczynione, są początkiem wdrażanego systemu zarządzania bezpieczeństwem w obiekcie Solpark” – dodaje.

solpark_005

Głównym założeniem władz obiektu jest ciągłe doskonalenie umiejętności swoich pracowników. Polega ono, między innymi, na przeprowadzaniu cyklicznych szkoleń oraz treningów, podczas których ćwiczy się pracę w zespole. Co ważne, do udziału w kursach zachęcani są nie tylko ratownicy wodni. Pracownicy wszystkich działów biorą udział w kursach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Dzięki temu wzrasta poziom bezpieczeństwa w całym obiekcie. Regularnie przeprowadzane są także kursy nadające uprawnienia ratownika wodnego. Odbywają się one na miejscu, tak by przyszli pracownicy, już w trakcie trwania szkolenia, mieli okazję zapoznać się ze specyfiką obiektu.

Oprócz prowadzenia działań bezpośrednio podnoszących poziom bezpieczeństwa spółka chce, by do Kleszczowa przyjeżdżały osoby związane z branżą basenową. Między innymi dlatego 14 edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Baseny Polskie”, która przyciąga największych fachowców w tej dziedzinie, odbyła się właśnie w Solparku.

Jeszcze przed rozpoczęciem letnich wakacji planowane są pokazy ratownictwa dla uczniów szkół oraz mieszkańców gminy.

Czy w Solparku jest bezpieczniej?

„Dalecy jesteśmy od przedwczesnego chwalenia się. Wprowadzenie gruntownych zmian w zakresie obowiązujących standardów bezpieczeństwa to proces, który będzie trwał miesiącami, a ocenić go będzie można dopiero po kilku latach. Działania podjęte do tej pory, to początek, który ma nam wytyczyć drogę na przyszłość. Chciałbym, aby w perspektywie kilku lat Solpark stał się obiektem godnym naśladowania pod względem panujących tu standardów bezpieczeństwa” – powiedział Piotr Stawski.

Informacje o obiekcie

Solpark Kleszczów – Park Zdrowia i Rozrywki jest największą inwestycją zrealizowaną przez Gminę Kleszczów. To idealne miejsce dla osób ceniących aktywny tryb życia, poszukujących ciekawej rozrywki oraz relaksu. Oferuje klientom bogaty wachlarz usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Doskonała lokalizacja obiektów, z dala od miejskiego zgiełku, sprzyja atmosferze wypoczynku.

Solpark położony jest w centrum Polski, pomiędzy drogami krajowymi nr E75 i E67, 70 km na południe od Łodzi oraz 55 km na północ od Częstochowy.

12 grudnia 2014 r. Solpark został uhonorowany nagrodą „Przedsiębiorstwo Fair Play”, która jest certyfikatem rzetelności oraz etycznych zachowań. Przyznana nagroda jest uznaniem starań w tworzeniu firmy, kierującej się przede wszystkim etyką, zarówno w relacjach z kontrahentami, jak i pracownikami spółki.

Atrakcje w obiekcie

Do głównych atrakcji obiektu można zaliczyć: kompleks basenów (basen sportowy, baseny rekreacyjne – wewnętrzne oraz baseny zewnętrzne – otwarte sezonowo), część sportową (wielofunkcyjna hala sportowa o powierzchni użytkowej 1050 m² oraz widowni na 215 miejsc siedzących; siłownie – wyposażone w urządzenia siłowe, posiadające certyfikat IWF, na najwyższym, światowym poziomie; sala rehabilitacyjna; sala do zajęć ruchowych; lodowisko – otwarte sezonowo; boisko piłkarskie o wymiarach 68 × 105 m, z podgrzewaną murawą i oświetleniem, posiadające certyfikat FIFA 2 star; boisko do siatkówki plażowej; korty tenisowe), strefę SPA (sauny fińskie i tureckie oraz Kriokapsuła; grota solna; salon kosmetyczny i fryzjerski; gabinet masażu), strefę gier i zabaw (sala bilardowa; kręgielnia – 4 tory; figloraj dla najmłodszych, cymbergaj, darty, autka akumulatorowe), część konferencyjną (aula o układzie amfiteatralnym ze sceną – sala mieści 268 miejsc, jest klimatyzowana i nowocześnie wyposażona; sala konferencyjna dla 50 osób, z dostępem światła dziennego; sala klubowa dla 20 osób z dostępem światła dziennego; sala konferencyjna na terenie hotelu dla 80 osób, z dostępem światła dziennego), część gastronomiczną (pizzeria; bistro; restauracja; winiarnia) oraz część edukacyjną (zespół szkół ponadgimnazjalnych dla 200 uczniów; gimnazjum dla 200 uczniów; biblioteka; internat).

solpark_006

Hotel Solpark zlokalizowany jest w dwóch budynkach należących do Parku Zdrowia i Rozrywki Solpark. Pierwszy mieści się bezpośrednio na głównym terenie zabudowy kompleksu i stanowi wariant pokoi o charakterze ekonomicznym. Dla bardziej wymagających gości został przygotowany zespół hotelowy o wyższym, trzygwiazdkowym standardzie, który jest zlokalizowany na przeciwko kompleksu. Łącznie baza noclegowa obejmuje ponad 90 miejsc hotelowych.

Amatorzy wodnych atrakcji mogą korzystać z pełnej oferty Solparku od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00–22:00, w weekendy i święta: 9:00–22:00. Wszelkie szczegóły dotyczące oferty oraz cennik znajdują się na stronie www.solpark-kleszczow.pl.

 

image001 image004

 

 

 

TEKST I FOTO | Solpark Kleszczów