Wodne tory przeszkód

Wodne tory przeszkód cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród zarządców obiektów. Dobrym przykładem jest pływalnia w Gryficach, która w obliczu spadku frekwencji, zdecydowała się na wynajem wodnego toru przeszkód.

O obiekcie

Gryfice to miasto powiatowe w województwie zachodniopomorskim, zamieszkiwane przez blisko 17 tys. mieszkańców. Kryta pływalnia została oddana do użytku w październiku 2014 r. Pływalnia składa się z czterech niecek (basen rekreacyjny, basen sportowy, brodzik dla dzieci oraz wanna spa). Obiekt jest basenem miejskim, z którego korzystają szkoły, prowadząc zajęcia wychowania fizycznego, a także podmioty zewnętrzne, prowadzące zajęcia nauki i doskonalenia pływania oraz aqua aerobiku.

Przez pierwsze dwa lata funkcjonowania, obiekt cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko podczas roku szkolnego, lecz także podczas wakacji i ferii. Niestety po pewnym czasie minął okres fascynacji nowym obiektem i zaczęto obserwować spadek frekwencji, a co za tym idzie – przychodów.

– W 2019 r. zapadła decyzja o wynajmie wodnego toru przeszkód na dwa tygodnie ferii zimowych. Z pomocą pojawiła się firma Watermania.pl, która dostarczyła i zamontowała na pływalni AQUA TRACK. To był strzał w dziesiątkę. Zadowoleni klienci, większa frekwencja, a przede wszystkim super atrakcja dla każdego – mówi Łukasz Uldynowicz, kierownik obiektu.

Statystyki

water-0342Jak się okazało, dość ryzykowna decyzja o wynajmie nie była podjęta bezzasadnie. Z poniższych statystyk wynika, że była ona słuszna i ekonomicznie uzasadniona.

Spadek odwiedzin pływalni podczas ferii zimowych, ewidentnie przełożył się na wynik finansowy. W każdym kolejnym roku odnotowywano spadek wejść na basen, spadek ogólnej sprzedaży biletów i wejściówek ulgowych, a w 2018 r. odnotowano najmniejszą wartość tych parametrów. Konieczne było wprowadzenie takich rozwiązań i wzbogacenie oferty obiektu, żeby powstrzymać tę złą tendencję.

Przełom

Ferie zimowe w 2019 r. okazały się przełomowe dla obiektu, a AQUA TRACK – metodą i sposobem radzenia sobie ze spadkami odwiedzin. W 2019 r. ilość wejść na basen była porównywalna z dotychczasowym, najwyższym wynikiem w tym okresie, tuż po otwarciu obiektu. Natomiast kwota sprzedaży wszystkich biletów przewyższyła wynik z 2015 roku. Ponad dwukrotne zwiększenie sprzedaży biletów ulgowych (porównując 2019 rok do roku 2018) jest znakomitym dowodem na to, że wodny tor przeszkód cieszy się dużym zainteresowaniem.

Kierownictwo pływalni wraz zarządem, po przeanalizowaniu wyników oraz obserwacji jaką popularnością cieszył się wodny tor przeszkód podczas ferii zimowych 2019, podjęło decyzję o rezerwacji atrakcji na pełny miesiąc w okresie wakacji 2019 r. To posunięcie również okazało się sukcesem finansowym i marketingowym.

Koszty związane z wynajmem wodnego toru przeszkód nie są duże, zważywszy na korzyści, jakie obiekt generuje w związku z zamontowaną atrakcją. Wyniki sprzedażowe z ferii zimowych 2020, tylko potwierdzają fakt, że AQUA TRACK jest efektywnym narzędziem do generowania stałego, wysokiego dochodu oraz cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Gryfic.

water-0343Dlaczego wynajem?

Coraz więcej zarządców obiektów decyduje się na wynajem AQUA TRACKA, dostrzegając w tym nie tylko profity ekonomiczne, lecz także atrakcję, która wzbogaca ofertę. Wodny tor przeszkód jest to świetne ożywienie aktywności na pływalni w takich okresach jak: ferie zimowe, święta Wielkanocne, majówka, Dzień Dziecka czy mikołajki. Zbliżające się wakacje to również dobry moment na montaż atrakcji i uatrakcyjnienie oferty.

Przykładem długoterminowej współpracy i wynajmu może być przytoczona kooperacja z pływalnią w Gryficach. Zaletami tego typu outsourcingu i korzystania z programu „Radość płynie z wody” są:

  • wybór elementów składowych toru, który za każdym razem jest inny, co jest dodatkową atrakcją dla klientów pływalni,
  • elastyczne terminy, tj. wynajem okazjonalny, weekendowy, tygodniowy oraz długoterminowy,
  • ceny dopasowane do długości wynajmu,
  • marketing – firma zapewnia plakaty, filmy oraz inne działania, mające na celu wypromowanie wydarzenia,
  • montaż i serwis – w ramach współpracy firma zajmuje się montażem i demontażem atrakcji. Posiada również serwis, który jest w stałej gotowości.

 

Łukasz Uldynowicz – kierownik biura zarządu pływalni w Gryficach.

Adrian Wyrobek – Watermania.pl.

 

Zapraszamy do kontaktu:

tel. kom.: 603 409 424, 781 227 225

e-mail: a.wyrobek@watermania.pl, biuro@watermania.pl

www.watermania.pl

 

TEKST I FOTO | Łukasz Uldynowicz, Adrian Wyrobek