Reklama

Naturalne systemy uzdatniania wody basenowej

Mając na uwadze fakt, że spora część czytelników rozpoznaje markę basenową AstralPool, chcielibyśmy cyklicznie przybliżać Państwu światowej klasy producentów, którzy są częścią naszego holdingu basenowego Fluidra. To właśnie ci producenci przyczyniają się do bardzo dobrej opinii produktów sygnowanych logo AstralPool.

Holding Fluidra od wielu lat prężnie rozbudowuje i inwestuje w Dział Badań i Rozwoju oraz aktywnie wspiera działy B+R w zrzeszonych fabrykach. Dzięki temu nasze produkty należą do grupy towarów innowacyjnych, bardzo dobrych jakościowo, wytrzymałych i atrakcyjnych cenowo.

Na początek prezentujemy firmę Idegis – naszego hiszpańskiego producenta, specjalizującego się m.in. w procesach uzdatniania wody – począwszy od wody morskiej, na wodzie basenowej skończywszy. Firma działająca od 1991 r. jest oparta na wysoko wykwalifikowanej kadrze z szeroką wiedzą w zakresie elektrochemii podstawowej i stosowanej, uzyskanej dzięki wieloletniemu doświadczeniu. Wiele z tych procesów i produktów powstałych w Idegis jest stosowanych w przemyśle, w takich sektorach jak chemia farmaceutyczna, oczyszczalnie ścieków, galwanotechnika i inne.

Właśnie to doświadczenie pozwoliło naszej fabryce z powodzeniem podjąć się projektowania i produkcji systemów tzw. elektrolizy rurowej do uzdatniania wody zarówno dla małych, jak i dużych obiektów basenowych. Systemy elektrolizy wody słonej Idegis są obecnie swoistym punktem odniesienia w uzdatnianiu wody w basenach na rynku międzynarodowym jako naturalne metody uzdatniania.

Dzięki zastosowaniu procesu elektrolizy wody słonej możemy zapomnieć o podrażnieniu oczu i skóry, ponieważ są wyeliminowane uboczne produkty uzdatniania chlorowego tj. chloraminy, które powodują powyższe przypadłości. Niestety takie skutki często obserwujemy w przypadku stosowania klasycznych metod uzdatniania wody w basenach. Systemy elektrolizy wody słonej wytwarzają chlor przez rozbicie soli rozpuszczonej w wodzie w przepływowej komorze wody obiegowej. Po wytworzeniu chloru na elektrodach „rekombinuje” on w wodzie, tworząc kwas podchlorawy – skuteczny dezynfekant.

Zastosowanie systemu elektrolizy nie wymaga konieczności przechowywania, przenoszenia lub dozowania jakichkolwiek niebezpiecznych związków chloru. Od użytkownika wymaga się jedynie rozpuszczania określonej ilości soli NaCl w wodzie i reagowania na obniżenie jej stężenia wynikającego z rozcieńczenia. Automatyczny system kontroli wskazuje użytkownikowi konieczność uzupełnienia zasolenia, a proces wytwarzania dezynfekanta jest kontrolowany automatycznie.

Firma Idegis oferuje cztery główne systemy uzdatniania wody basenowej: elektroliza klasyczna Astral Pro, elektroliza niskosolna Astral Nature, hybrydowy system Astral Neolysis oraz system hybrydowy Astral Freepool.

Elektroliza Astral Pro

To bardzo wydajny system elektrolizy, który potrzebuje zasolenia wody od około 5 do 6 g/l (dla zobrazowania jest to od 5 do 6 promili) z panelem kontrolnym i możliwością sterowania parametrami wody basenowej. Znajduje zastosowanie w dużych basenach publicznych. Jest w stanie wyprodukować od 50 do 600 g dezynfekanta na godzinę. Przyjmuje się, że żywotność elektrod, które stanowią serce układu to 12–15 tys. godzin. Istnieje możliwość zaadaptowania takiego systemu do uzdatniania wody bardziej słonej (3,5–4%). Urządzenia – elektrolizery mogą być monitorowane i zarządzane zdalnie za pośrednictwem systemu Fluidra Connect.

Elektroliza niskosolna Astral Nature

To system pozwalający na znaczne zmniejszenie zasolenia wody basenowej do poziomu ok. 2 g/l wody, co jest praktycznie niewyczuwalne dla człowieka. Z uwagi na mniejszą wydajność, system jest zazwyczaj stosowany w mniejszych basenach publicznych. Dla uzyskania większej wydajności tych systemów zaleca się stosowanie baterii elektrolizerów w układzie równoległym. Proces wytwarzania dezynfekanta jest kontrolowany automatycznie i współdziała z systemem zarządzania Fluidra Connect. Żywotność elektrod określa się na takim samym poziome jak w wersjach Pro. System jest przyjazny dla użytkowników i środowiska naturalnego.

Hybrydowy system Astral Neolysis

Jest to opatentowany system składający się ze współpracujących ze sobą: elektrolizera klasycznego lub niskosolnego oraz niskociśnieniowej lampy UV LP w obudowie z PP. W takim układzie uzyskujemy zdecydowanie najwyższą jakość wody. Żywotność żarnika lampy określa się na 13 tys. godzin, a użytkowaniem elektrod powinniśmy się cieszyć przez 12–15 tys. godzin. Kontrola procesów jest w pełni automatyczna, a urządzenia są kompatybilne z platformą Fluidra Connect.

Hybrydowy system Astral Freepool

Systemy elektrolizy rurowej przeznaczone dla uzdatniania wody w basenach publicznych wymagają korygowania odczynu pH i w związku z tym dozowania pewnych ilości korektora pH. System Freepool jest nowatorskim rozwiązaniem, tzw. 3in1, który zdecydowanie można określić jako najbardziej ekologiczny sposób uzdatniania bez dodatków środków chemicznych bezpośrednio do wody. Astral Freepool jest niejako rozwinięciem systemu Astral Neolysis o układ dozowania korektora pH. Sercem systemu jest niskosolny elektrolizer, pracujący w połączeniu z niskociśnieniową lampą UV, odpowiedni odczyn pH wody jest utrzymywany dzięki wtryskowi rozprężonego dwutlenku węgla do komory kontaktowej lampy UV. Wszystkie procesy zachodzą automatycznie, a co najważniejsze – uzyskujemy najwyższą jakość wody stosując metodę, którą można określić mianem metody bezchlorowej. W istocie oznacza to brak konieczności przenoszenia i dozowania niebezpiecznych substancji, które są powszechnie stosowane w uzdatnianiu wody basenowej. CO2 jako korektor pH jest dozowany z 9 barowych butli używanych w przemyśle spożywczym – całkowicie bezpiecznych. Takie połączenie zapewnia nie tylko perfekcyjną jakość wody w basenie, przekładającą się na korzyści dla zdrowia i komfortu użytkowników obiektu, lecz także pozwala na znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania obiektu.

Podsumowanie

Przedstawione systemy naszego producenta – firmy Idegis, to rozwiązania sprawdzone i cieszące się dużym uznaniem w krajach zachodnioeuropejskich i południowych. Niestety metody te są wciąż mało popularne w Polsce mimo wielu tak oczywistych zalet. Systemy elektrolizy marki AstralPool są produkowane w całości w fabrykach europejskich i odznaczają się jakością, której należy zaufać.

Fluidra Polska Sp. z o.o.

al. Armii Krajowej 61

50-541 Wrocław

tel.: 71 360 49 30

office@astralpool.pl

www.astralpool.pl

 

TEKST I FOTO | Firma Fluidra Polska