Park wodny w Tychach – energia do działania

Pierwsze kroki

Prace nad Parkiem Wodnym w Tychach rozpoczęły się w 2011 r. od ogłoszenia przez Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach konkursu na „Opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej Parku Wodnego w Tychach”. Zwycięzca konkursu, Schick Architekci Sp. z o.o. Sp.k., jest autorem wielobranżowej dokumentacji projektowej Parku Wodnego w Tychach, a ostateczny wygląd obiektu jest efektem kształtowania rozwiązań koncepcyjnych, szczególnie w zakresie przyjętej stylistyki obiektu, aranżacji wnętrz oraz rozwiązań architektonicznych. W lutym 2014 r. RCGW S.A. otrzymało uprawomocnioną decyzję pozwolenia na budowę. Firma Mostostal Warszawa S.A. – generalny wykonawca budowy Parku Wodnego – została wyłoniona w przetargu ogłoszonym w lipcu 2014 r., a podpisanie umowy nastąpiło w grudniu 2014 r.

RCGW S.A. podpisało również umowę z Inżynierem kontraktu – firmą BUD-INVENT Sp. z o.o., która będzie wspierać Spółkę w realizacji całości inwestycji.

Niezależnie od prac związanych z projektowaniem całego kompleksu, Spółka opracowała koncepcję zagospodarowania wnętrza przestrzeni edukacyjnej w Parku Wodnym, poświęconej tematyce związanej z wodą, a także zleciła szczegółowe zaprojektowanie tej przestrzeni.

O parku

Park Wodny w Tychach będzie bezpośrednio przylegał do lasów Puszczy Pszczyńskiej. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosić będzie aż 16 000 m2. Powierzchnia luster wody zajmie ok. 1700 m2, z czego 400 m2 będą stanowić niecki zewnętrzne. W obiekcie znajdzie się strefa basenów sportowych, w tym m.in. basen do nauki pływania wyposażony w ruchome dno, a także dwupoziomowa strefa rekreacyjna oferująca wiele atrakcji dla amatorów mocnych wrażeń, takich jak m.in. rwąca rzeka, basen ze sztuczną falą czy most linowy, jak i miejsca wypoczynku, gwarantujące relaks i odprężenie, to jest np. solankowe wanny spa, leżanki masujące, bicze wodne czy masaże karku, kompleks fitness i siłowni, spa, wieża ze zjeżdżalniami, w tym m.in. z rodzinną zjeżdżalnią pontonową, a także strefa saun z zewnętrznym ogrodem saunowym oraz strefa gastronomii z barami.

„Wśród atrakcji, które będą wyróżniać tyski Park Wodny, wymienić można m.in. pierwszą w Polsce strefę surfingu, scenę widowiskową dającą nieograniczone możliwości kulturalno-rozrywkowe, pierwszą w kraju zjeżdżalnię Aqualoop, unikatową, edukacyjną przestrzeń interaktywno-doświadczalną oraz łaźnie piwne podkreślające regionalny charakter inwestycji” – mówi Zbigniew Gieleciak, Prezes RCGW. Ponadto wielofunkcyjność Parku Wodnego pozwala na zaangażowanie w sport, odpoczynek i zabawę wszystkich grup społecznych i wiekowych – dodaje Prezes.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 19

 

TEKST | Firma Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.
WIZUALIZACJE | Schick Architekci Sp. z o.o. Sp.k.