Reklama

Pływalnia w Wąbrzeźnie

Atrakcyjne centrum rozrywki

Wąbrzeźno to 14-tysięczne miasteczko, leżące 40 km na północny-wschód od Torunia. W centrum, 200 metrów od centralnego punktu Wąbrzeźna – Placu Jana Pawła II – znajduje się Pływalnia Miejska im. Pawła Bączyńskiego.

Wbrew trudnościom
Budowę pływalni rozpoczęto w 2001 roku. Inwestycję sfinansowała Gmina Miejska Wąbrzeźno – 80% wkładu finansowego – oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu – 20%. Niestety, firma, która wygrała przetarg i rozpoczęła budowę, zbankrutowała w 2004 r. i pozostawiła obiekt w surowym stanie, z mnóstwem usterek i niedoróbek. Po ogłoszeniu i rozstrzygnięciu nowego przetargu, budowę dokończono w 2005 r. Tym razem wykonawcy wykazali się fachowym przygotowaniem i terminowością. Dzięki firmom Sanmel Brodnica oraz Transcom Katowice pływalnia została oddana do użytku 1 października 2005 r.Wiele funkcji
Pływalnia miejska w Wąbrzeźnie jest częścią kompleksu budynków. W budynku pływalni mieści się hala basenowa z dwoma nieckami: sportową, o długości 25 m, szerokości 12,5 m i głębokości 1,2–1,8 m; rekreacyjną, o długości 12,5 m, szerokości 7,5 m i głębokości 0,9–0,2 m. W hali basenowej znajduje się również zjeżdżalnia wodna o długości 50 m oraz kaskada i bicz wodny. W budynku pływalni umiejscowiono także kompleks przebieralni wraz z natryskami i WC (5 segmentów), pomieszczenia szatniowe i kasowe, pomieszczenia biurowe, pomieszczenia technologiczne i pracownicze oraz ogólnodostępne pomieszczenia WC (3 segmenty). Uzupełnieniem części rekreacyjnej i komercyjnej są: gabinet masażu, sucha sauna. Hala basenowa posiada również widownię z miejscami stojącymi. Powierzchnia użytkowa budynku to 2974 m2, kubatura – 14 022 m3. Długość maksymalna budynku wynosi 63 m, natomiast szerokość maksymalna – 32 m. W otoczeniu hali basenowej – w tym samym kompleksie budynków – od 1991 r. znajdują się dwie hale sportowe: jedna o wymiarach 42 x 24 m, ze składanymi trybunami na 120 miejsc – ostatnio poddana gruntownej modernizacji, a także druga – mniejsza, o wymiarach 12 x 12 m. Do budynku przynależy kompleks przebieralni wraz z natryskami oraz WC (4 segmenty). Uzupełnieniem zaplecza technicznego są pomieszczenia obsługi oraz instruktorów, a także ogólnodostępne, dodatkowe pomieszczenia WC (2 segmenty). Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1207 m2, zaś kubatura – 8955 m3. Budynek pływalni jest w 100% przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Dla gości i osób korzystających z atrakcji przygotowany jest parking na 50 samochodów.Nowoczesne technologie
Pływalnia miejska w Wąbrzeźnie, mimo upływu lat, nadal jest bardzo nowoczesnym i zautomatyzowanym obiektem. Automatykę zastosowano m.in. w uzdatnianiu wody basenowej oraz w systemie zarządzania większością procesów technicznych, łącznie z ich kontrolą. Oczyszczanie wody oparte jest na technologii filtrów otwartych (ziemia okrzemkowa), do dezynfekcji stosuje się stabilizowany podchloryn sodu. Korektorem pH, który stosuje się na pływalni, jest 50-procentowy kwas siarkowy. Wentylacja i ogrzewanie pomieszczeń są także w całości zautomatyzowane. Dotyczy to również podgrzewania wody basenowej. W obiekcie działa elektroniczny system obsługi klienta. Pływalnia nie korzysta z usług żadnych firm „zewnętrznych” – za sprzątanie obiektu odpowiadają pracownicy pływalni. Pływalnia miejska w Wąbrzeźnie zatrudnia również własnych ratowników. Nad bezpieczeństwem czuwa wewnętrzny i zewnętrzny system monitorujący.

Ekonomicznie
Pływalnia miejska jest jednostką budżetową, zatem utrzymuje się z dotacji Gminy Miejskiej Wąbrzeźno, zaś wszystkie swoje przychody odprowadza do kasy miejskiej. Kwota dotacji obejmuje finansowanie pobytu dzieci i młodzieży na pływalni w trakcie zajęć wychowania fizycznego oraz dodatkowych zajęć sportowych. Dotyczy to 3 szkół oraz jednego przedszkola miejskiego. Obsługę obiektu stanowi 27 pracowników (budynek pływalni oraz sale gimnastyczne). Pływalnia jest otwarta przez cały tydzień w godzinach 8.00–22.00. Zasadnicze koszty ponoszone przez pływalnię to:
– koszty utrzymania pracowników – 50%,
– energia cieplna pochłania – 24%,
– energia elektryczna – 10%.


TEKST: DARIUSZ LANGOWSKI
FOTO: ARCHIWUM FIRMY