Podczas swojej wieloletniej pracy projektanta technologii basenowych, wielokrotnie spotykałem się z pytaniami użytkowników basenów sezonowych: w jaki sposób poprawić komfort użytkowania letnich kąpielisk w Polsce? Oczywiście w przeważającej części chodziło o poprawienie komfortu cieplnego, czyli zapewnienie wody cieplejszej niż woda nagrzana w sposób naturalny.
Szczególnie istotne wydaje się to w przypadku basenów dla małych dzieci, w których woda jest wymieniana na świeżą, wodociągową, wielokrotnie częściej niż w nieckach standardowych. Świeża woda wodociągowa jest dość zimna, jej temperatura może wynosić nawet 10 stopni, co przy dość wolnym nagrzewaniu się wody „od słońca” stanowi dużą niedogodność nawet w przypadku tylko częściowej wymiany wody w niecce.
W przypadku basenów zewnętrznych, sezonowych, szczególnie w miejscach gdzie nie ma miejskiej sieci ciepłowniczej lub podłączenie do niej basenu jest niewłaściwe, najlepszym rozwiązaniem jest inteligentna pompa ciepła w wersji powietrze/woda. Na rynku występuje dość dużo modeli tego typu urządzeń. Oto kilka ważnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu.
Porównuj porównywalne
Chcąc porównać cenowo dwa modele konkurencyjnego produktu konieczne jest określenie czy oba produkty są rzeczywiście takie same. Pomocne jest posłużenie się normą PN-EN 14511, w której określono bazowe parametry w jakich określa się COP urządzenia (patrz tabelka). Porównując ten wskaźnik w konkretnych punktach pracy widzimy realnie, które z urządzeń ma lepsze parametry pracy, czyli zostało efektywniej skonstruowane.
Oczywiście w większości przypadków w polskich warunkach pompa ciepła nie będzie pracowała przy temperaturze powietrza 15°C, jednakże urządzenie, które w tych warunkach ma COP większy, będzie dużo bardziej efektywne również przy 20°C. Pozostaje jedynie zastanowić się dlaczego niektórzy producenci nie podają tego parametru w ogóle i wybierać tych, którzy rzetelnie opisują swoje urządzenie. Czasami można spotkać również oznakowanie efektywności energetycznej A, B, C – w postaci naklejek, takich samych jak te znane np. z żarówek.
Pojęcie parametru COP
Współczynnik COP jest, najprościej mówiąc, wskaźnikiem efektywności energetycznej urządzenia, czyli informacją ile energii można uzyskać z urządzenia przy włożeniu konkretnej ilości energii elektrycznej (głównie do napędu sprężarki). Im wartość COP jest większa (dla tych samych warunków brzegowych), tym urządzenie jest lepiej skonstruowane. Oczywiście wartość COP rośnie wraz z temperaturą zewnętrzną.
COP = moc grzania pompy ciepła (energia cieplna)/moc elektryczna sprężarki
Czy warto zainwestować w pompę z falownikiem?
Zdecydowanie tak. Nowoczesne pompy wyposażone w falowniki tym różnią się od jednostek tradycyjnych, że ich praca jest dostosowywana do aktualnych potrzeb. Użytkownikom basenów tłumaczę to na przykładzie dozowania środków chemicznych. Tradycyjna pompa ciepła, podobnie jak pompka dozująca ze stałym wydatkiem, grzeje albo nie grzeje, powodując duże skoki pracy i przegrzewanie obiektu. Przy okazji pobiera też stałe, względnie duże w stosunku do potrzeb, ilości prądu, co powoduje niepotrzebne koszty.
Pompy z falownikami dostosowują swoją pracę do aktualnych potrzeb, dostarczając w sposób ciągły wymaganą ilość energii cieplnej przy poborze minimalnej ilości energii elektrycznej. Wystarczy spojrzeć na wartości COP pomp ciepła z inwerterem – wynoszą one ponad 7,9 (w warunkach normowych) oraz ponad 15 w typowych letnich warunkach pracy (temperatura powietrza i wody ok. 27°C), co plasuje je w klasie A efektywności energetycznej. Dodatkowym atutem takich pomp ciepła, które przez większość sezonu pracują w trybie ECO (dogrzewanie, a nie podgrzewanie) jest cicha praca. Średni poziom decybeli to tylko 50–56 dB, co oznacza poziom zwykłej rozmowy.
W opracowaniu wykorzystano dane uzyskane od firmy Fluidra Polska Sp. z o.o. Przytoczone przykłady pochodzą z kart produktów PRO ELYO INVERBOOST, linia pomp ciepła Z900.
Autor jest projektantem technologii basenowych i systemów uzdatniania wody z ponad 20-letnim doświadczeniem. Kontakt: mbarcz@poczta.onet.pl
TEKST | Marcin Barczyk
FOTO | Archiwum autora