Reklama

Rekreacja na wyżynach

PARK WODNY „JURA”

Po wielu latach starań, w położonej we wschodniej części województwa śląskiego gminie Łazy otwarto nowoczesny aquapark, który z pewnością urozmaici ofertę turystyczną regionu
Park Wodny Jura to rekreacyjno-sportowy obiekt, który został oddany do użytku w czerwcu 2008 roku. Otwarcie parku zbiegło się z utworzeniem w Łazach Ośrodka Sportu i Rekreacji, który ma siedzibę właśnie na terenie Parku Wodnego Jura. Ośrodek jest jednostką podległą Urzędowi Miasta Łazy, który, tym samym, odpowiedzialny jest za finansowanie Parku Wodnego Jura.

 

Dogodna lokalizacja
Gmina Łazy położona jest we wschodniej części województwa śląskiego, w powiecie zawierciańskim. Od północy graniczy z gminami miejskimi: Porębą i Zawierciem, od wschodu z gminą wiejsko-miejską Ogrodzieniec i gminą wiejską Klucze, od południa z gminą miejską Dąbrowa Górnicza, od zachodu gminą wiejsko-miejską Siewierz. Gmina Łazy leży na obszarze wyżynnym. Wschodnia jej część położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, zaś pozostała część – na Wyżynie Śląskiej, w obrębie Kotliny Mitręgi. Gmina Łazy charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem elementów środowiska naturalnego. Około 44% powierzchni gminy stanowią lasy, w zdecydowanej większości pod ochroną. To przede wszystkim: bory sosnowe, bory mieszane, lasy łęgowe. Gmina zajmuje obszar 13 256 hektarów. W skład gminy wchodzi miasto Łazy i 14 sołectw. Miasto Łazy jest głównym ośrodkiem mieszkaniowym. Jest ściśle związane z koleją – przez miasto przebiega ważny kolejowy szlak Gdańsk–Warszawa–Częstochowa– Katowice, z dużą stacją rozrządową dla Śląska i Zagłębia.Historia powstania parku
W 2004 roku zostało wykonane opracowanie dokumentacji projektowej. W następnym roku wyłoniono, w drodze przetargu, generalnego wykonawcę, firmę Chemobudowa – Kraków SA. Budowa zaplanowana była na lata 2005-2006, jednak z różnych przyczyn jej czas się wydłużył i, dzięki determinacji władz gminy, inwestycję ukończono w maju 2008 roku. Budowa Parku Wodnego Jura w Łazach została sfinansowana w 75% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – w ramach programu ZPORR – zaś w 10% ze środków MENiS i w ok. 15% ze środków własnych gminy.

Struktura obiektu
Park Wodny Jura składa się z dwóch podstawowych części: rekreacyjnej oraz sportowej.
Część rekreacyjna to zespół basenów, w którego skład wchodzą:
Basen rekreacyjno-szkoleniowy o nieregularnym kształcie, głębokości od 0,8 m do 1,4 m, objętości 150 m3 i maksymalnym, zgodnym z projektem, obciążeniu, wynoszącym 53 osoby.

Basen rekreacyjny wyposażony jest w następujące atrakcje:
3 ławeczki powietrzne,
gejzer powietrzny, umieszczony na dnie basenu,
3 armatki wodne,
kurtynę wodną,
masaż wodno-powietrzny, denny – 3 sztuki,
masaż wodno-powietrzny ścienny – 10 sztuk.
Nad basenem rekreacyjnym umieszczona została zjeżdżalnia o długości 72 m, z wylotem w osobnej niecce.
Brodzik dla dzieci o kształcie nieregularnym, głębokości od 0,15 m do 0,45 m objętości 5 m3.
W brodziku znajduje się parasol wodny. Wanna do hydromasażu o średnicy 2,96 m i objętości 5 m3.
W wannie zamontowany jest masaż powietrzny w ilości 10 sztuk i masaż wodno-powietrzny w ilości 16 sztuk.
Do części rekreacyjnej zalicza się również sauny: suchą (fińską) i parową.
Część sportowa to basen o wymiarach 25 x 12,5 m z sześcioma wydzielonymi torami pływackimi.
Zaplecze części basenowej stanowią umywalnie (damska i męska) oraz szatnia, wyposażona w szafki ubraniowe i przebieralnie z płyt HPL.
W pozostałej części budynku mieści się jeszcze siłownia o powierzchni 151 m2, gabinet odnowy biologicznej o powierzchni 54 m2 oraz lokal gastronomiczny o powierzchni 222 m2. Pomieszczenia te wynajęte są podmiotom zewnętrznym. Budynek jest połączony z sąsiadującym obok zespołem szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum) łącznikiem o powierzchni 127 m2 i długości ponad 40 m.
Kubatura obiektu to 18 850 m3.

Cały artykuł opisujący inwestycję, technologię zastosowaną przy budowie Parku Wodnego „JURA”, znajdą Państwo w majowym wydaniu magazynu „Pływalnie i baseny” – kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak zamówić PRENUMERATĘ

 


TEKST | Park Wodny Jura
FOTO | Archiwum firmy