Coroczne spotkania dyrektorów ośrodków sportu i rekreacji organizowane przez Instytut Rozwoju Infrastruktury Sportowej charakteryzują dwie cechy – pierwszą z nich jest termin, czyli początek października, natomiast drugą jest miejsce, które jest… niepewne, ponieważ jest to wydarzenie odwiedzające miejsca, gdzie tworzone są komfortowe warunki infrastrukturalne zarówno dla wyczynowych sportowców, jak i dla amatorów aktywności fizycznej.
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów OSiR odbyła się w dniach 3–5 października 2016 r. w gościnnych progach Omega Hotelu w Olsztynie. Mały jubileusz V Forum połączono z dużym jubileuszem 50-lecia naszego partnera organizacyjnego, czyli Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie.
Wykłady, dyskusje…
Pierwsze wykłady odbyły się w poniedziałek 3 października. Jako że Forum odbywało się nad brzegiem jeziora Ukiel w bezpośrednim sąsiedztwie zmodernizowanego i rozbudowanego Centrum Rekreacyjno- Sportowego „Ukiel”, nie mogło zabraknąć tematów związanych z zarządzaniem marinami i kąpieliskami. Pierwszą prelekcję wygłosił Jerzy Litwiński, dyrektor OSiR Olsztyn, który przybliżył specyfikę zarządzania najnowocześniejszym kompleksem sportowo-rekreacyjnym na Warmii i Mazurach. Następnie zostały podjęte zagadnienia związane z zarządzaniem bezpieczeństwem kąpielisk. Temat ten przybliżył Jarosław Rypniewski, prezes zarządu Fundacji Ratownictwa „Bezpieczni nad wodą”.
Drugi dzień to niemal 9 godzin wykładów i dyskusji. Już pierwszy punkt programu, tj. debata o rozwoju infrastruktury sportowej, dostarczyła sporą dawkę energii za sprawą jednego z wątków poruszanych w jej trakcie, czyli poszukiwań efektywnych form działania ośrodków sportu. W tej części debaty silnie ścierały się argumenty przedstawicieli jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych oraz spółek komunalnych. Moderatorem owego wątku został dr Jacek Czarecki, Prezes Zarządu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” Sp. z o.o. w Lublinie, który analitycznie przedstawił specyfikę zarządzania finansami w spółce komunalnej, którą kieruje.
Można było także podyskutować o planach inwestycyjnych Ministerstwa Sportu i Turystyki na najbliższe miesiące. Ekspertem tej części debaty był Remigiusz Ludwig, Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Sportowej MSiT.
Następnym poruszanym wątkiem były zagadnienia związane z procesem inwestycyjnym z punktu widzenia generalnego wykonawcy. Poruszono tu kwestie odpowiedniej wymiany informacji i współpracy wszystkich uczestników zaangażowanych w proces inwestycyjny już od momentu wykluwania się idei obiektu sportowego przez architektów, przyszłych zarządców i wykonawców. Wątek ten omawiał Robert Burzycki, wiceprezes zarządu Tamex Obiekty Sportowe S.A.
Kolejnym punktem programu było omówienie zagadnień związanych z planowaniem rozwoju infrastruktury sportowej w kontekście kształtowania rozwoju miast i regionów. Swoje doświadczenia oraz wyniki badań z rynku niemieckiego przedstawił dr Michael Barsuhn, zastępca przewodniczącego INSPO Instytutu Planowania Rozwoju Infrastruktury Sportowej działającego przy Wyższej Szkole Sportu i Zarządzania w Poczdamie. Dr Barsuhn zwrócił uwagę na konieczność przeprowadzenia dokładnych analiz zwyczajów mieszkańców miast i regionów. W Niemczech ponad połowa wszystkich aktywności sportowych i ruchowych odbywa się w strefie publicznej. Na tym przykładzie widać, jak ważne są powiązania pomiędzy miastem a tworzeniem atrakcyjnych, leżących blisko strefy mieszkalnej możliwości uprawiania sportu i aktywności ruchowej.
Nie mogło zabraknąć także omówienia najnowszych zmian w Prawie zamówień publicznych, które przedstawił Przemysław Kocielski z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz. Ostatnią godzinę poświęcono problematyce odszkodowań przy wypadkach użytkowników na pływalniach – praktyczne rozwiązania na konkretnych przykładach przedstawił Tomasz Wolny-Dunst, aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku.
Program Forum zawierał także „zajęcia praktyczne”. Uczestnicy mogli osobiście przekonać się, jak wygląda realizacja umowy pomiędzy Aquasferą a Galerią Warmińską, która jest sponsorem tytularnym parku wodnego. Uczestnicy zwizytowali Aquasferę, gdzie mogli poznać ścieżkę, którą przeszli zarządcy parku wodnego, aby pozyskać sponsora tytularnego.
Przewodnikiem i wykładowcą w czasie wycieczki był kierownik Wodnego Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Aquasfera” OSiR Olsztyn Tomasz Dunalski. Ciekawostką była także obserwacja procesu wynurzania i zanurzania ruchomego dna na części niecki olimpijskiej Aquasfery.
… i trochę emocji
Tradycyjnie już na zakończenie drugiego dnia konferencji odbyły się Mistrzostwa Dyrektorów OSiR w grach barowych, tj. piłkarzykach oraz lotkach. Obie dyscypliny dostarczyły mnóstwa emocji zarówno zawodnikom, jak i kibicom. W wyniku zażartej rywalizacji wśród 40 zawodników tytuł mistrza w lotkach wywalczył Jacek Cierniewski – dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji „Wodnik” w Krotoszynie, srebro zdobył Karol Grunwald, który reprezentował partnera strategicznego konferencji – firmę Fitnet Sp. z o.o., zaś trzecie miejsce zdobył Andrzej Modzelewski – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży.
W szranki o tytuł mistrza w piłkarzykach stanęło 20 par. W tej dyscyplinie widać dynamiczny wzrost poziomu wyszkolenia technicznego uczestników, co przełożyło się na widowiskowe mecze okraszone efektownymi trikami i wyczerpującą walką o każdą piłkę. Niewątpliwie kibicie tej dyscypliny mieli nie lada gratkę. W wyniku rozgrywek na najwyższym stopniu podium stanęła para Katarzyna Roik/Jarosław Bieniecki reprezentująca Fundację Runmageddon, drugie miejsce zajęła para Andrzej Modzelewski (wspominany przy lotkach dyrektor MOSiR Łomża) i Zbigniew Jaśkiewicz (Blue Point Sp. z o.o.). Z trzeciego miejsca cieszyli się Wiesław Pałubski – prezes zarządu Miejskiego Zakładu Nieruchomości Sp. z o.o. z Trzebini i Andrzej Mijas – dyrektor Pływalni Miejskiej w Końskich. Wszyscy laureaci otrzymali medale oraz nagrody rzeczowe. W przygotowywaniu nagród dla zwycięzców wspierał organizatorów sklep sportowy www.kajasport.pl.
Jak sprostać wymaganiom
Tematyka ostatniego dnia Forum to przede wszystkim wykład i dyskusja o wejściu w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach. Jest to temat, który stale elektryzuje zarządców pływalni w Polsce ze względu na znacznie wyższe rygory sanitarne, a co za tym idzie, konieczność dostosowania odpowiednich technologii, aby tym wymaganiom sprostać. Swoje doświadczenia w tym zakresie przedstawił Piotr Gąszcz, wicedyrektor Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie.
Tematem zamykającym tegoroczne spotkanie było przedstawienie okiem sportowca i zarządcy klubu piłkarskiego wymagań i standardów, jakie powinny być spełnione, aby przeprowadzić zgrupowanie drużyny piłkarskiej. Uczestnicy poznali ten aspekt dzięki Grzegorzowi Górskiemu – kierownikowi działu organizacji w GKS Katowice.
Podsumowanie i podziękowania
Warto zwrócić uwagę na fakt, że liczba uczestników Forum stale rośnie oraz że coraz częściej poza dyrektorami ośrodków sportu pojawiają się na nim przedstawiciele gmin, co bardzo cieszy, pokazuje bowiem, że świadomość planowania rozwoju infrastruktury sportowej wśród samorządów jest coraz większa. Determinuje to organizatorów Forum do zapewnienia odpowiedniego planu tematycznego i jest to wyraźny sygnał do stworzenia szerszej formuły dla wymiany doświadczeń na różnych szczeblach zarządzania.
W tym miejscu należy gorąco podziękować Patronom V Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów OSiR. Honorowymi Patronami zostali Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Polski Związek Pływacki.
Uczelnia Łazarskiego, Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie, Fundacja Ratownictwa „Bezpieczni nad wodą”, Uniwers Serwis oraz Institut für kommunale Sportentwicklungsplanung zostały Patronami merytorycznymi, zaś Patronem medialnym był wydawca magazynów branżowych „Pływalnie i Baseny” oraz „Boiska i Stadiony”.
Relację filmową z tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów OSiR można już obejrzeć na stronie www.firis.pl.
Jednocześnie zapraszamy do zaplanowania udziału w przyszłorocznej edycji, której organizacja przewidziana jest w terminie 2–4 października 2017 r. A co do miejsca, to… jak zwykle trwają intensywne poszukiwania.
TEKST I FOTO | Instytut Rozwoju Infrastruktury Sportowej