Reklama

Sky Beach Club

Tropikalny raj w Astanie

Norman Foster należy do grona architektów, którzy oferują światu swoją wizję spektakularnej architektury – symbolicznej, zaprojektowanej z rozmachem i o dużej sile medialnej. Dzieła takich właśnie twórców na trwałe wpisują się w krajobraz miast, niejednokrotnie stając się ich swoistymi znakami rozpoznawczymi.

Doskonałym przykładem może być współczesna stolica Kazachstanu – Astana. Ten rozwijający się w błyskawicznym tempie ośrodek biznesu i nauki zyskał już przydomek „Dubaj Azji Środkowej”, gdyż słynie nie tylko z wykorzystywania najlepszych rozwiązań technicznych w dziedzinie budownictwa, lecz także z niecodziennego designu.
Sky Beach Club nie jest ani największym, ani zapewne najpiękniejszym parkiem wodnym na świecie. Jest za to bardzo oryginalny, bo zlokalizowany w Chan Szatyr (fot. 1, 2) – największym w Azji Środkowej centrum rozrywkowo-handlowym mieszczącym się w budynku zaprojektowanym przez Lorda Normana Fostera.
Chan Szatyr oznacza w języku kazachskim „namiot chana”. Obiekt o wysublimowanym kształcie, nawiązującym do kazachskiej jurty, jest uważany za największą budowlę w formie namiotu na świecie. Jurta – tradycyjny dom mieszkańców Azji Środkowej, miejsce, gdzie spędzano czas, przygotowywano posiłki, zasiadano do wspólnego stołu, bawiono się i odpoczywano – posłużył za archetyp projektu. Wirtuozerskie połączenie formy i funkcji spowodowało, że obiekt wpisujący się w główną oś kompozycji miasta stał się jego ikoną.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 15

TEKST: SABINA KUC
FOTO: SABINA KUC