Stilmat – nowa generacja podłóg sportowych

serapool-0256Podłoga sportowa Stilmat z możliwością demontażu wykonana z nowej generacji polipropylenu, łatwa w przechowywaniu, zastępuje znakomicie powierzchnie drewniane lub poliwinylowe. Ze względu na wysoką jakość podłoga używana jest w szkołach, salach gimnastycznych, halach sportowych.

System podłóg sportowych Stilmat to sprawdzone rozwiązanie zagospodarowania powierzchni sportowych w obiektach oraz miejscach bez zadaszenia, gdzie istnieje możliwość ułożenia boiska sportowego. Podłogi sportowe Stilmat charakteryzują się możliwością szybkiego montażu i demontażu, co znakomicie sprawdza się, gdy zachodzi potrzeba sezonowej wymiany nawierzchni

Jednym z najpopularniejszych zastosowań podłóg jest wykorzystanie ich jako zamiennik lodowiska sezonowego. W miejscu wydzielonym pod lodowisko sezonowe, po złożeniu „lodu”, możemy w szybki i łatwy sposób stworzyć boisko do hokeja na rolkach, służące także jako rolkowisko. Ta forma spędzania wolnego czasu jest coraz bardziej popularna. W przypadku instalacji całorocznej boiska do hokeja na rolkach otrzymujemy wyjątkowy obiekt, stwarzający nowe możliwości dla użytkowników obiektów sportowych.

Konstrukcja

Podłoga zbudowana jest z kwadratowych płytek wykonanych z mieszanki specjalnych polipropylenów. Wszystkie kafle Stilmat posiadają specjalne połączenia. Po każdej stronie kafla umieszczonych jest 5 „zamków” pozwalających na szybki montaż i demontaż. Każdy pojedynczy kafel może być łatwo odseparowany z kompletnej podłogi w przypadku uszkodzenia, nawet jeśli jest umiejscowiony na samym środku zabudowanej powierzchni. Kafle produkowane przez firmę Stilmat w większości zamawiane są w kolorze jasnoniebieskim lub – w mniejszej ilości – czerwonym (linie). Jednak sporo zamówień to także kolory ciemnoniebieski i żółty. Istnieje opcja produkcji dowolnego koloru zgodnie z życzeniem klienta.

Jako jedyny producent, Stilmat wybrał dla swoich kafli matową powierzchnię, co czyni grę bardziej komfortową z powodu ograniczenia odbicia refleksów światła.

Kafle różnią się od siebie budową. Te, które są przeznaczone na zewnętrzne boiska, posiadają system perforacji, dzięki czemu znakomicie odprowadzają wodę. Natomiast kafle, które układamy wewnątrz, są gładkie i tworzą jednolitą powierzchnię, na której można jeździć na rolkach lub też uprawiać inne dyscypliny sportu.

Znaczenie pola gry

Pole gry zaznaczane jest za pomocą taśmy przyklejanej na kafle (w zależności, jaki kolor jest potrzebny i do jakiej dyscypliny sportowej). Taśma może być łatwo oderwana bez pozostawienia śladów na powierzchni. Istnieje możliwość przylepienia taśm różnego koloru, tak by na powierzchni reprezentowane były linie różnych dyscyplin sportu. Taśma jest przecinana na łączeniach kafli, dzięki czemu łatwo je demontować.

Użytkowanie

Podłoga Stilmat oprócz standardowego użytkowania w hokeju na rolkach sprawdza się także w innych sportach halowych lub tych uprawianych na świeżym powietrzu. Futbol, unihokej, hokej, piłka ręczna, koszykówka, lacrosse to tylko część dyscyplin, które można uprawiać na podłogach Stilmat. Podłoga do hokeja in-line została zaaprobowana przez Międzynarodową Federację Sportów Wrotkarskich (FIRS) oraz czeskie stowarzyszenie Streetball.

stilmat-0252

Podłogę Stilmat można układać na wielu płaskich powierzchniach, takich jak beton,  asfalt, drewno, wykładzina itp. Istnieje możliwość umieszczenia stabilizujących i tłumiących gumowych podkładek pod kafle. Powyższe rozwiązanie jest lepsze dla stawów gracza, jeśli po tej podłodze biega, jednak w czasie jazdy na rolkach może spowalniać zawodnika.

Mistrzostwa Świata Seniorów w Hokeju In-Line w latach 2003, 2005, 2009 i 2010 rozgrywane były na podłogach Stilmat. Na podłodze Stilmat rozgrywane są także gry na świeżym powietrzu, szkolne turnieje streetball, hokeja i unihokeja. Rozgrywane były także na nich światowe i europejskie turnieje w piłce ręcznej.

Montaż i demontaż

Zarówno montaż podłogi, jak i jej demontaż są bardzo szybkie i proste. Pięcioro doświadczonych pracowników może rozłożyć podłogę o powierzchni 1800 m2 razem z wytyczeniem linii w ciągu 5–8 godzin. W przypadku konieczności demontażu można w częściach umieścić podłogę na palecie i zmagazynować w osobnym pomieszczeniu. Zakres temperatury odpowiedniej do przechowywania podłogi wynosi od -10°C do +50°C.

Jakość

Kafle Stilmat są odporne na wodę, złamanie i zarysowanie, a nawet na rozpuszczalnik.

Zgodnie ze standardami Unii Europejskiej w zakresie odporności na ogień, kafle Stilmat zostały zatwierdzone w dniu 3 września 2004 r. jako bezpieczne.

Podłoga Stilmat przeznaczona do jazdy na rolkach (hokej – in-line) otrzymała prestiżowy certyfikat FIRS. Wiele najważniejszych zawodów odbywa się na boiskach z tą podłogą.

Konserwacja

Konserwowanie podłogi jest bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalnych preparatów. Czyszczenie można przeprowadzać zarówno ręcznie, jak i maszynowo przy pomocy ogólnie dostępnych środków czystości.

Dane kontaktowe:
Dystrybutor „STILMAT” w Polsce
Tempish Polska Sp. z o.o. (Ruda Śląska)
ul. Modrzejewskiej 3
41-703 Ruda Śląska
tel. kom.: 504 073 880
slawek@tempish.pl

 

TEKST | Grzegorz Winter
FOTO | Archiwum Firmy Tempish