Reklama

Szatnia jakiej nie znacie

fit-003322

Na VIII Forum FIRIS, które odbyło się w dniach 2–4 października 2019 r. w Łodzi, miała miejsce nieoficjalna prezentacja najnowszego produktu spółki Fitnet. Automatyczna szatnia na odzież wierzchnią to urządzenie zastępujące pracę ludzi (szatniarzy) lub zastępujące szafki z zamkami mechanicznymi (moneta – kaucja).

Są to komory (szafki) połączone ze sobą i przemieszczające się na żądanie elektroniki sterującej zawartej w panelu centralnym, który stanowi także interaktywne miejsce komunikacji z klientem. Producentem tego innowacyjnego automatu jest polska firma Loop Store a Fitnet – wyłączny dystrybutor dla branży sportowej i rekreacyjnej. Urządzenie jest przeznaczone do obsługi klientów obiektów sportowych, którzy będą zostawiać odzież wierzchnią (płaszcze, kurtki) oraz inne, niewielkie bagaże.

Jak to działa?

Klient, który chce skorzystać z takiej szatni wybiera odpowiednią opcję na ekranie urządzenia i potwierdza wybór za pomocą karty abonamentowej, monety czy telefonu z NFC. Jedna z pustych komór zostaje odsłonięta w celu umieszczenia w niej płaszcza, torby lub innego zbędnego bagażu. Po schowaniu przedmiotów, okno załadunkowe zostaje zamknięte, a klientowi zostaje wydany bon z kodem. Komory przesuwają się dalej (do najbliższej wolnej) i wtedy może zostać obsłużona kolejna osoba.

Opuszczając obiekt klient przykłada bon do odczytu kodu (lub inny identyfikator), a automat przesuwa wszystkie komory w taki sposób, żeby jak najszybciej podstawić komorę zajętą przez tego klienta. Może on wtedy odebrać pozostawioną zawartość. Czas odbioru nie przekracza kilkunastu sekund. W praktyce urządzenie może mieć dowolną ilość komór i może zostać zamontowane na powierzchni o dowolnym kształcie, w zależności od potrzeb i możliwości. Sama komora jest szafką bez drzwiczek o wymiarach: szerokość – 24 cm, wysokość – 120 cm, głębokość – 60 cm. Jest wykonana ze stali i malowana proszkowo. Możliwe jest dowolne jej wyposażenie: wieszaki, uchwyty, itp.

Dodatkowe zalety

Działanie jest proste, podobnie jak samo urządzenie: trochę elektroniki, trochę mechaniki i wolna przestrzeń potrzebna do zamontowania. Jedną z najciekawszych opcji jest automat niezabudowany o regularnym, prawie okrągłym kształcie (średnica ok. 3 m), który można ustawić na środku holu. Estetyczna obudowa z paneli PVC to wiele metrów kwadratowych powierzchni reklamowej do wynajęcia, co może stanowić dodatkowy przychód.

fit-003323

Lokalizacja

Istnieją dwie możliwości:

  • powierzchnia otwarta (np. hol) o wielkości min. 10 m2, na której można posadowić automat,
  • pomieszczenie o minimalnej powierzchni również 10 m2, w ścianie którego będzie można umieścić panel centralny do obsługi klientów, kształt pomieszczenia jest dowolny.

Cena

Szacunkowy koszt to 100 tys. zł za 50 komór. Każda komora więcej to oczywiście wyższa cena, ale nie jest to wzrost proporcjonalny, w związku z tym relatywnie koszt jednej komory/szafki spada.

Finansowanie

Łatwo można policzyć czy taka inwestycja się zwróci. Koszty wynagrodzeń są coraz wyższe, a i pracowników brakuje. Automat będzie działał 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Dodatkowym, wspomnianym już atutem urządzenia w wersji wolnostojącej jest jego obudowa, która ma min. 17 m2 powierzchni „do wynajęcia”. Jeśli taki automat byłby widoczny z góry, to można się także pokusić o „sprzedaż” powierzchni pokrywy, która wynosi ok. 8 m2. Można także pobierać opłatę za korzystanie z szatni np. 1 zł.

fit-003324

Wynajem

Fitnet oferuje wynajem urządzeń nieprzeznaczonych do zabudowy, czyli wolnostojących. Urządzenie można wynająć na 12 lub 24 miesiące.

Bogata oferta

Automatyczna szatnia na odzież wierzchnią uzupełnia ofertę firmy w zakresie automatyzacji obiektu. Od wielu lat są dostępne zwrotniki opasek marki Ojmar (Hiszpania), automaty rozliczeniowe (Fitnet), a od kilku miesięcy także urządzenie nazywane dyspenserem opasek. Oczywiście niektóre urządzenia muszą zostać zintegrowane z tzw. systemem ESOK, ale nie stanowi to problemu.

Taki zestaw automatów znacząco zwiększy przepustowość kas, co zmniejszy frustrację klientów, pozwoli zredukować etaty, a także przyczyni się do postrzegania obiektu jako tego nowoczesnego.

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim, którzy już na VIII Forum FIRIS w Łodzi przekazali swoje opinie na temat szatni automatycznej. Wszystkie uwagi zostały przekazane producentowi i dzięki temu wiadomo, w jakim kierunku rozwijać produkt.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego obecnego na stronie internetowej www.fitnet.pl w dziale automatyzacja/ szatnia automatyczna.

Autor jest prezesem zarządu firmy Fitnet Sp. z o.o.

Fitnet Sp. z o.o.

ul. Jastrzębia 76

86-031 Żołędowo

tel. kom.: 603 099 648

marcin.piaskowski@fitnet.pl

 

TEKST | Marcin Piaskowski

FOTO | Archiwum firmy Fitnet