Terma Bania – relaks z widokiem na Tatry

Idea budowy basenów termalnych w Białce Tatrzańskiej zrodziła się w 2004 r. i od samego początku zakładała stworzenie miejsca wyjątkowego, różnego od innych, gdzie natura będzie szła w parze z nowoczesnością. To wszystko, okraszone elementami góralskiego folkloru, miało tworzyć coś, czego dotąd na Podhalu nie było. Pomysłodawcą i twórcą obiektu był Józef Dziubasik

Kompleks basenów termalnych usytuowano na terenie o powierzchni 3,5 ha, na wysokości 720 m n.p.m., w bezpośrednim sąsiedztwie Hotelu Bania i rodzinnego ośrodka narciarskiego o tej samej nazwie. Terma Bania sąsiaduje również z Ośrodkiem Narciarskim Kotelnica Białczańska, który obecnie jest jednym z największych w Polsce.

Terma Bania rozpoczęła funkcjonowanie w czerwcu 2011 r. Architektura obiektu w unikalny sposób łączy nowoczesny design z elementami regionalnymi. W zgodzie z pierwotną wizją drewno, kamień i zdobienia wykonane przez lokalnych rzemieślników znalazły swoje miejsce we wnętrzach obiektu, a w panoramę Tatr wtapia się zainspirowany kształtem górskich pagórków zielony dach Termy. Porastają go kwitnące zioła, rojniki, rozchodniki i macierzanka.

Ekotechnologia

Woda termalna wykorzystywana w białczańskiej Termie pozyskiwana jest z odwiertuBiałka Tatrzańska GT-1 o głębokości 2500 metrów. Jej początkowa temperatura to 72°C, po oddaniu części energii cieplnej trafia do basenów, osiągając 34–38°C.

Unikalna architektura i technologiczne innowacje zostały w pełni podporządkowane ekologii poprzez wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, co gwarantuje kompleksową wodo- i energooszczędność, a także ogranicza emisję związków chloropochodnych THM oraz chloramin. W wyniku realizacji projektu wdrożona została prośrodowiskowa technologia eksploatacji wód geotermalnych, które wykorzystywane są nie tylko do świadczenia usług turystyczno-rekreacyjnych, lecz także do ogrzania całego obiektu parku wodnego. Zastosowanie odnawialnego źródła energii w postaci geotermii doskonale oddaje proekologiczny charakter projektu, prowadzi bowiem do wyeliminowania zanieczyszczeń powietrza powodowanych przez spalanie węgla i koksu, jako paliw najpowszechniej stosowanych do ogrzewania. Dodatkowo we wdrażanej technologii zastosowano pompy ciepła zamiast szkodliwych dla środowiska naturalnego gazów typu fluorowęglowego.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 27

 

TEKST I FOTO | Terma Bania