Wodny plac zabaw

Bugla

Katowickie kąpielisko „Bugla” doczekało się kolejnej modernizacji, która miała na celu zapewnić jeszcze więcej atrakcji najmłodszym i niepływającym użytkownikom. Od sezonu letniego 2012, obok zjeżdżalni rurowej i rodzinnej, licznych armatek i innych atrakcji, powstał wodny plac zabaw.

Budowa wodnego placu zabaw była już czwartym etapem rozbudowy kąpieliska. Poprzednie etapy przeprowadzonych prac były realizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj” i wykonane przez firmę Transcom z Katowic. Dzięki właściwemu zagospodarowaniu terenu oraz wizji dalszej modernizacji ORW „Bugla” rozbudowa o wodny plac zabaw niosła za sobą stosunkowo niskie nakłady finansowe. W poprzednich etapach wykonano nowoczesną stację uzdatniania wody basenowej, pracującą w oparciu o filtry podciśnieniowe TCBSA, które są tańsze w eksploatacji, a przy tym bardziej efektywne. Obieg wody placu zabaw został podłączony do innego obiegu, który podczas poprzednich prac został celowo przewymiarowany, żeby w przyszłości była możliwa dalsza rozbudowa o inne atrakcje dla dzieci bez konieczności rozbudowy SUW dla kolejnego obiegu. Następny etap modernizacji obiektu niósł za sobą jedynie koszty związane z wykonaniem niecki ze stali nierdzewnej, dostawy oraz montażu atrakcji wodnej i innych prac towarzyszących. Nieznacznym w całej inwestycji był koszt związany z podłączeniem atrakcji do istniejącej SUW. W przypadku podobnych realizacji, gdzie nie zostały przewidziane dalsze prace, koszt budowy stacji uzdatniania wody jest jednym z najwyższych i często staje się poważną barierą dla inwestora.

 

Atrakcje
Niewielkie gabaryty (zaledwie 6 x 6 m) konstrukcji wodnego placu zabaw łączą w sobie liczne atrakcje, m.in. wiadro wychylne, różnego rodzaju tryskacze, armatki wodne, wodospady i zjeżdżalnie. Sama konstrukcja ma budowę modułową i może być dostosowana oraz wyposażona w atrakcje odpowiadające wymogom inwestora. Wodny plac zabaw na ORW „Bugla” został posadowiony w niecce wykonanej ze stali nierdzewnej z rynną przelewową o powierzchni około 110 m2 i głębokości około 35 cm. Nawierzchnia wodnego placu zabaw może również zostać wykończona płytkami lub materiałami elastomerowymi. IV etap rozbudowy ORW „Bugla”, którym zarządza MOSiR Katowice, wykonała firma Transcom z Katowic.

 


TEKST I FOTO: FIRMA TRANSCOM