Reklama

Zewnętrzne pływalnie publiczne

Misja: reaktywacja

Wciąż nieliczne kryte pływalnie nie zastąpiły powszechnych niegdyś basenów odkrytych, służących mieszkańcom wtedy, gdy chęć na kąpiel jest największa – latem.

Pływanie w krytej pływalni stało się wartością samą w sobie, ale umarła idea masowego dostępu do wypoczynku i rekreacji na letnim basenie, w słońcu i otoczeniu zieleni, plażowania z rodziną i przyjaciółmi. Zatem może idée fixe pływalni z basenem krytym i z basenem zewnętrznym, na słońcu oraz plażowania na otaczającej obiekt trawie czy usypanej, piaszczystej ławicy, z boiskiem do siatkówki (siatkówki plażowej), z małym lodowiskiem z suchego lodu, z sezonowymi kafejkami i otwartymi restauracjami, z bilardem i innymi atrakcjami jest wartą rozważenia koncepcją reaktywacji rekreacji miejskiej, gminnej czy osiedlowej? Koncepcja w dużej mierze wzorowana jest na licznych tego typu obiektach istniejących w niektórych krajach Unii Europejskiej, na pływalniach municypalnych, klubowych, osiedlowych…

 

Technika nie jest przeszkodą
Dzisiejsza technologia doskonale radzi sobie z renowacją niecek starych basenów zewnętrznych, ich właściwą konfiguracją – tak, żeby sprostały wyzwaniom czasów. Z doświadczenia wiemy jak popularne są aquaparki, jak oblegane są atrakcje wodne w tych aquaparkach. Polskie, relatywnie małe aquaparki i baseny w porównaniu z zagranicznymi prezentują się zbyt pospolicie. W małych krytych basenach nie ma bowiem uzasadnienia stosowanie większości dynamicznych atrakcji wodnych. Basen zewnętrzny jest zaś właściwym miejscem na instalację przyciągających tłumy atrakcji. Modułowa konstrukcja wielu pneumatycznych form aktywności pozwala składać moduły na wiele sposobów i zmieniać co pewien czas. Basen wyposażony w najnowsze atrakcje nigdy nie przestaje być atrakcyjny. Z kolei baseny zewnętrzne mogą być doskonale chronione przed złą pogodą przez lekkie konstrukcje mobilne, segmentowe zadaszenia, które mogą przylegać do obiektu zaplecza krótszym lub dłuższym bokiem lub być konstrukcjami wolnostojącymi. Prowadnice jezdne umożliwiają przesuwanie segmentów w obu kierunkach. To właśnie zadaszenia mogą być skutecznym narzędziem reaktywacji zewnętrznych basenów publicznych z atrakcjami wodnymi i plażą funkcjonujących przez wiele miesięcy.Konstrukcje mobilne
Jakie zalety mają konstrukcje, które w całości tworzą segmenty wykonane z aluminiowego szkieletu i transparentnego poszycia z litego lub komorowego poliwęglanu – znakomitego polimeru najnowszej generacji? Pomijając rozsądną cenę inwestycji, największą zaletą teleskopowo przesuwanych zadaszeń jest umożliwienie funkcjonowania basenu w ciepłych okresach roku – jako basenu zewnętrznego, czasowo otwieranego i eksponowanego na słońce i ciepłe, świeże powietrze, a także – jako basenu krytego w chłodne dni lata czy w okresach przejściowych. Basen z zadaszeniem kreuje uniezależnioną od pogody typową letnią pływalnię (bez zewnętrznego źródła ogrzewania wody, jedynie z pasywnym ogrzewaniem promieniami słońca i dobrą izolacją przed wychładzaniem). Zastosowanie podstawowego systemu ogrzewania wody pozwala niewielkim kosztem znacznie przedłużyć sezon kąpielowy. Optymalny dobór urządzeń do ogrzewania wody oraz zastosowanie dodatkowego ogrzewania i odwilżania powietrza z odzyskiem ciepła (w tym – efektywne lampy Infrared), a także płaskiej rolety do ochrony powierzchni wody przed utratą ciepła parowania pozwala na użytkowanie takiego basenu przez 6–9 miesięcy, a nawet dłużej.

 


TEKST: WIESŁAW RYGIELSKI/ALUTHERM
FOTO: ARCHIWUM FIRMY