Zjeżdżalnie stały się nieodłącznym elementem parków wodnych i większych pływalni. Jednak użytkownicy tych obiektów są coraz bardziej wymagający. Długość zjeżdżalni nie decyduje już o jej atrakcyjności. Klientów przyciąga efektowne wyposażenie multimedialne
Obecnie klienci oczekują nowych, coraz mocniejszych wrażeń, operatorzy aquaparków muszą zatem stosować bardziej rozbudowane systemy multimedialne. Nikogo już nie zadowala kilka kolorowych lamp i niewyraźne dźwięki dobywające się z głośników. Oczekuje się bogatych efektów optycznych i nagłośnienia wysokiej jakości.
Nowatorskie rozwiązania dla zjeżdżalni wodnych
Firma Wiegand.Maelzer jest niekwestionowanym liderem w opracowywaniu innowacyjnych koncepcji dla zjeżdżalni wodnych. Na deskach kreślarskich jej projektantów regularnie pojawiają się nowe, nigdzie dotąd niestosowane rozwiązania. Dotyczy to nie tylko geometrii ślizgów czy stosowanych materiałów, lecz także wyposażenia zjeżdżalni.
Wiegand.Maelzer jako dostawca zjeżdżalni najwyższej klasy siłą rzeczy oferuje najbardziej rozbudowane, spektakularne systemy multimedialne. Ich zastosowanie zapewnia niesamowite wrażenia użytkownikom zjeżdżalni. Atrakcje te zachęcają klientów do dłuższego pobytu w obiekcie i ponownych wizyt, a to przekłada się wprost na wynik finansowy.
Niesamowite efekty w każdych warunkach
W zjeżdżalni o długości ponad stu metrów można pomieścić na tyle dużo urządzeń multimedialnych, że daje to możliwość stopniowania atrakcji. Zazwyczaj na początku zjazdu pojawiają się bardziej standardowe efekty świetlne, takie jak różnokolorowe błyski, rozgwieżdżone niebo czy nocne lądowanie samolotem. Dalej efekty nasilają się, fragmenty ślizgu są barwione na różne, szybko zmieniające się kolory, światła ledowe „poruszają się” w kierunku osoby zjeżdżającej, a towarzyszą temu intensywne efekty dźwiękowe. Wreszcie pojawiają się bardziej wymyślne urządzenia, na przykład światła stroboskopowe albo kurtyna wodna, na której wyświetlane są niezwykłe obrazy. Ważna jest korelacja światła i dźwięku. Jeśli całym systemem kieruje zaawansowany program, można uzyskać nawet kilka milionów kombinacji obrazów i muzyki lub dźwięków. To gwarantuje, że każdy przejazd zjeżdżalnią będzie inny, a zatem osoby korzystające z niej nigdy się nie znudzą.
Przy krótszych zjeżdżalniach zasadne jest zastosowanie tylko niektórych efektów. Powinny zostać wybrane raczej te bardziej widowiskowe, ponieważ przy szybszym, krótkim zjeździe percepcja użytkowników zjeżdżalni jest ograniczona. Niemniej jednak również krótki przejazd, któremu towarzyszą spektakularne efekty, jest niezapomnianym przeżyciem. Doskonałym rozwiązaniem dla tego typu zjeżdżalni jest system dotykowy. Wewnątrz ślizgu rozmieszczone są czujniki, które osoba zjeżdżająca musi dotknąć, aby uruchomić poszczególne efekty multimedialne. W ten sposób wprowadza się do zabawy także element rywalizacji.
Na wyścigi
Specyficzne możliwości wykorzystania multimediów i innych zaawansowanych technologii daje jeden ze sztandarowych produktów firmy – Racer. Jest to zjeżdżalnia składająca się z dwóch ślizgów o identycznej geometrii. Dwaj zawodnicy zjeżdżają równocześnie, starając się pokonać dystans prędzej niż rywal. Zjeżdżalnia prowadzącego zawodnika jest podświetlana zielonym kolorem, pozostającego w tyle – czerwonym. Dzięki sensorom rozmieszczonym wewnątrz ślizgu na bieżąco mierzony jest czas przejazdu obu zawodników. Wyniki wyświetlane są na monitorze znajdującym się przy hamowni. Oprócz międzyczasów i ostatecznego wyniku widać na nim najlepszy czas dnia, rekord zjeżdżalni albo ranking zawodników. Niektóre odcinki ślizgu mogą być przezierne, co daje możliwość obserwowania swojej przewagi nad rywalem.
Dodatkowym urządzeniem w konstrukcji Racera jest zbiornik, z którego zrzucana jest woda na zawodnika pozostającego w tyle. Jest to rodzaj dodatkowej kary. Alternatywnie może być zastosowany wentylator spowalniający zjazd przegrywającego.
Niezwykle ważnym elementem zabawy na tej zjeżdżalni są efekty dźwiękowe. Towarzyszą one zawodnikom od momentu przygotowań do zjazdu, aż po zakończenie wyścigu. A więc przed rozpoczęciem rywalizacji słychać dźwięk bolidów Formuły 1 grzejących silniki, potem następuje odliczanie i uruchamiana jest sygnalizacja świetlna jak na torze wyścigowym. Przy lądowisku zwycięzcę wita entuzjastyczny aplauz publiczności.
Podsumowanie
Jak widać, wyobraźnia projektantów i techniczne możliwości uatrakcyjnienia zjeżdżalni wodnych są nieograniczone. Wiegand.Maelzer wiedzie prym w zastosowaniu zaawansowanych multimediów w zjeżdżalniach swojej produkcji. Dzięki temu wymagający inwestor otrzymuje niepowtarzalne urządzenie, które dostarcza jego klientom silnych wrażeń, a operatorowi aquaparku czy pływalni przysparza wymiernych zysków.
TEKST | Marcin Ryszkiewicz
FOTO | Archiwum firmy Wiegand.Maelzer GmbH