Często w obiektach SPA spotykamy się z dobrym wyposażeniem w różnego rodzaju atrakcje do masażu, z saunami, dodatkowym basenem najczęściej typu whirlpool z obiegiem wody niedostosowanym do użytku publicznego oraz basenem do schłodzenia bez cyrkulacji wody. Wynika to z błędnie pojmowanych oszczędności, co powoduje, że w takich obiektach spotykamy się z wodą o złej jakości, nieodpowiadającej przepisom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. poz. 2016).
W zasadzie w większości tego typu obiektów nie prowadzi się cyklicznych badań jakości wody, o czym użytkownicy nie wiedzą. Dlatego należy zwrócić uwagę, że powstają obiekty SPA, w których zaprojektowano, wykonano, eksploatuje się i monitoruje pracę instalacji oczyszczania wody w basenach.
Charakterystyka obiektu
W analizowanym obiekcie SPA znajduje się 5 różnych rodzajów basenów, które mogą być wykorzystywane przez osoby odpoczywające i relaksujące się lub tylko chcące skorzystać z kąpieli w ciepłej, słonej lub zimnej wodzie. Woda w każdym z obiegów jest poddawana koagulacji, filtracji na złożu wielowarstwowym ze szkła filtracyjnego AFM, dezynfekcji wspomagającej przy użyciu lamp UV, korekcie odczynu pH i dezynfekcji podchlorynem sodu przygotowanym z soli na bazie elektrolizy.
Basen rekreacyjny
Pierwszy z omawianych basenów to basen wielofunkcyjny z atrakcjami (fot. 1). Niecka basenu wykonana została jako żelbetowa z wyłożeniem mozaiką z rynnami przelewowymi na części obwodu.
Wymiary basenu:
- szerokość max. – 6,0 m;
- długość max. – 17,5 m;
- powierzchnia lustra wody – ok. 105 m2;
- głębokość – 1,35 m;
- objętość basenu – ok. 142 m3;
- temperatura wody – 30°C.
Atrakcje:
- masaże boczne 2-dyszowe – 4 stanowiska;
- przeciwprąd – 1 szt.;
- kaskada wodna – 1 szt.;
- reflektory podwodne – 8 szt.;
- reflektory podwodne mini schodowe – 3 szt.;
- głośniki podwodne – 3 szt.
Zastosowano zamknięty obieg wody z przepływem pionowym:
- wydajność filtracji 74 m3/h;
- 2 filtry o średnicy 1250 mm;
- zbiornik (objętość czynna) 12,15 m3.
WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 24
TEKST | Florian G. Piechurski
FOTO | Archiwum Autora