W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki uzupełniło listę wnioskodawców inwestycji strategicznych w Planie Wieloletnim. Wśród nich znalazła się budowa Centrum Rehabilitacji i Sportu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sanoku.
Budowa CRiS ukierunkowana została na dalszy rozwój bazy obiektów sportowych służących potrzebom polskiego sportu wyczynowego oraz zapewnienie odpowiednich warunków szkolenia i treningu sportowców. Obecnie MOSiR w Sanoku, jako jedyny w Polsce, posiada kompleks obiektów sportowych zlokalizowanych w jednym miejscu, przeznaczonych do łyżwiarstwa szybkiego, short-tracku, hokeja i jazdy figurowej na lodzie, z którego korzystają również polskie związki sportowe. Ośrodek posiada również pełną bazę hotelowo-gastronomiczną, co plasuje go na wysokiej pozycji wśród tego typu obiektów nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. Jedyną słabością kompleksu jest brak bazy odnowy biologicznej oraz pełnego zaplecza rehabilitacyjnego, co stanowiło ważny problem dla Ośrodka.
Założenia projektowe
W dniu 8 maja 2017 r. symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się budowa Centrum Rehabilitacji i Sportu w Sanoku. Koszt inwestycji to blisko 40 mln zł, a jego realizacja jest współfinansowana przez Gminę Miasta Sanoka oraz Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej przy Ministerstwie Sportu i Turystyki w Warszawie. Budynek CRiS będzie tworzył niezwykłą przestrzeń gabinetów odnowy biologicznej, rehabilitacji i rekreacyjnych dla odwiedzających. Projekt stworzyła Autorska Pracownia Projektowa Manecki ARP z Krakowa, a obecna realizacja spadła na barki firmy Karpat-Bud sp. z o.o.
Realizowany projekt obejmuje:
- wewnętrzny, 8-torowy basen sportowo-rehabilitacyjny,
- widownię na 150 miejsc,
- gabinety odnowy biologicznej,
- pomieszczenia do rehabilitacji i masażu,
- zaplecza sanitarno-szatniowe,
- zewnętrzny basen rehabilitacyjny oraz sportowy,
- siłownię zewnętrzną,
- boiska do piłki plażowej.
Centrum Rehabilitacji i Sportu w Sanoku zlokalizowane będzie przy ul. Królowej Bony 4. Obiekt pełnić będzie funkcje zarówno sportowe, jak i rehabilitacyjne. Całość CRiS ma być dopasowana do infrastruktury posiadanych obiektów, tworząc kompleks zapewniający zawodnikom odnowę biologiczną i rehabilitację, a także ma pozwolić na przygotowanie się do zmagań sportowych na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Projekt basenu został stworzony również z myślą o społeczności lokalnej. Ośmiotorowa pływalnia z widownią będzie miejscem organizacji zawodów pływackich, co jest równoznaczne z aktywizacją fizyczną dzieci i młodzieży, a część przeznaczona na odnowę biologiczną pozwoli osobom korzystającym z kompleksu na chwilę relaksu.
Program funkcjonalno-użytkowy obiektu obejmować będzie:
- strefę wejściową,
- strefę przebieralni,
- strefę ratowników,
- strefę odnowy biologicznej,
- strefę rehabilitacji,
- strefę pływalni,
- strefę administracji.
WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 28
TEKST I FOTO | Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sanoku