Gmina przyjazna dla wszystkich

Gmina Szemud jest położona w centralnej części województwa pomorskiego, w powiecie wejherowskim. Zajmuje powierzchnię 175,86 km2 i składa się z 23 sołectw. Siedzibą władz samorządowych jest Szemud. Liczba mieszkańców gminy wynosi 17 tys. 930 osób.

Gmina Szemud bezpośrednio graniczy z Gdynią i aglomeracją trójmiejską. Prężnie rozwija się tu sektor usługowo-produkcyjny, który koncentruje się głównie w pasie drogi Chwaszczyno-Wejherowo. Na terenie gminy nie ma dużych zakładów przemysłowych, natomiast kilkadziesiąt firm reprezentuje różne branże.

Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć wodociągowa, pozwalająca na szybkie włączenie się do niej nowych inwestorów. Ponadto intensywnie jest rozwijana sieć kanalizacyjna dla całego wschodniego obszaru gminy (Bojano, Dobrzewino, Karczemki, Koleczkowo). Równolegle obszar ten jest objęty inwestycjami związanymi z budową sieci gazowej. W gminie bardzo chętnie osiedlają się mieszkańcy Trójmiasta z uwagi na infrastrukturę, czyste środowisko, jeziora i lasy.

Tradycja i nowoczesność

Gmina Szemud łączy tradycję z nowoczesnością – szanuje dorobek przodków a jednocześnie stawia na dynamiczny rozwój. Gmina od lat znana jest jako ambasador kultury kaszubskiej. Mieszkańcy to rdzenni Kaszubi, od wielu pokoleń mieszkający na tej lesockiej ziemi, podtrzymujący swoje tradycje, kulturę i własny, regionalny język.

Gościnność i pozytywne usposobienie „Lesoków” sprawia, że nowi mieszkańcy szybko się adaptują, przyjmując kulturowe dziedzictwo rdzennych mieszkańców. Chętnie też angażują się w różne inicjatywy społeczne, również te związane z propagowaniem kaszubszczyzny.

W gminie mieszka wielu artystów – rzeźbiarze, malarze, hafciarki, osoby zajmujące się wyrobem ceramiki, szydełkowaniem itp. Wizytówką gminy jest zespół regionalny „Koleczkowianie”, który często występuje w kraju i za granicą, promując swoją małą ojczyznę.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 34

 

TEKST I FOTO | Urząd Gminy Szemud