Od idei do realizacji. Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne

Ultranowoczesny obiekt, który powstał w Markach koło Warszawy to inwestycja na miarę XXI wieku. Zastosowane technologie przyczyniają się do efektywnej ochrony środowiska, komfortu użytkowania i wydajności budynku. Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne (MCER) błyskawicznie stało się wizytówką miasta. Pływalnia, sala widowiskowa oraz wszystkie obiekty sportowe tętnią życiem już od początku grudnia.

Prace nad projektem Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego rozpoczęły się w 2011 r., kiedy miasto Marki ogłosiło konkurs architektoniczny na projekt kompleksu edukacyjno-sportowego. Zwycięzcą konkursu została pracownia architektoniczna Punkt Zero Piotr Kuś, która przedstawiła najbardziej innowacyjną koncepcję efektywności energetycznej w 15-letnim cyklu użytkowania obiektu. Generalnym wykonawcą została firma Budimex SA, z którą podpisano umowę w marcu 2018 r. Zastosowane rozwiązania ekologiczne potwierdza certyfikat Green Building Standard (GBS) oraz certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) na poziomie „very good”.

Przez blisko 7 lat trwały przygotowania projektu do realizacji oraz prace nad formą finansowania. Budowa MCER rozpoczęła się w marcu 2018 r. i trwała zaledwie rok i siedem miesięcy. Od września 2019 r. funkcjonuje szkoła podstawowa, przewidziana na 1200 dzieci, a trzy miesiące później swoją działalność rozpoczęła część rekreacyjno-sportowa.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 34

 

TEKST I FOTO | Mareckie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.