Kryta pływalnia w Mosinie

W miejscowości Mosina, położonej 18 km na południe od Poznania, na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego, planowana jest budowa krytej pływalni

Przeznaczona pod inwestycje działka jest zlokalizowana na niezabudowanym terenie pomiędzy ul. Leszczyńską a ul. Strzelecką. Działka sąsiaduje bezpośrednio z terenami leśnymi, które stanowią swoistego rodzaju park – „zielony klin”, położony w centralnej części miejscowości.

Funkcje obiektu

Zgodnie z założeniami gminy, obiekt będzie realizował funkcje:

  • dydaktyczną,
  • zdrowotną,
  • sportowo-rekreacyjną wraz z realizacją gminnego programu nauki pływania,
  • rehabilitacyjno-rekreacyjną.

Przestrzeń wewnętrzna została podzielona na następujące strefy: basen sportowy, basen rekreacyjny, siłownię i sale fitness, kompleks szatniowo-natryskowy, strefę wejściową (kasy, szatnie, w.c.), pomieszczenia administracyjne, pomieszczenia techniczno-technologiczne wraz z zapleczem. Obiekt został zaprojektowany tak, żeby poszczególne strefy mogły funkcjonować niezależnie lub wspólnie, w zależności od potrzeb.

Bryła budynku

Projektowany obiekt będzie budynkiem jednobryłowym, dwukondygnacyjnym, o płaskim dachu, osadzony na planie zbliżonym do prostokąta. Elewacje wykończone jasnymi okładzinami z płyt wielkoformatowych HPL zostaną urozmaicone przeszklonymi fasadami aluminiowymi, których lokalizacja i wymiary zostały tak dobrane, żeby światło dzienne w sposób jak najbardziej optymalny (pod względem oświetlenia i nagrzewania) było wpuszczane do wnętrza budynku. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 3422,75 m2, natomiast powierzchnia zabudowy to 1685 m2.

Baseny

W hali basenowej zlokalizowano basen pływacki, basen do nauki pływania połączony z basenem rekreacyjnym oraz jacuzzi. Basen pływacki o wymiarach 24,95 × 14 m z pięcioma torami i głębokością 1,3–1,8 m będzie umożliwiał rozgrywanie zawodów sportowych i będzie w pełni spełniać wymagania PZP i FINA.

ych i będzie w pełni spełniać wymagania PZP i FINA. Basen do nauki pływania o wymiarach 12 × 6 m z trzema torami i głębokością 0,8–1,1 m będzie połączony z basenem rekreacyjnym o głębokości 1,1 m. Obie niecki zostały zaprojektowane w technologii żelbetowej i wykończone basenowymi płytkami ceramicznymi z przelewami fińskimi. Sześcioosobowa wanna z hydromasażem będzie zlokalizowana w rejonie basenu rekreacyjnego.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 32

 

TEKST | Maciej Szarapo

WIZUALIZACJE | Archiwum ASPA Pracownia Architektoniczna