Miejska kryta pływalnia w Opolu

„Wodna nuta” – pływalnia na medal

W 2010 roku Urząd Miejski w Opolu zorganizował konkurs na wykonanie projektu miejskiej pływalni olimpijskiej, do którego zgłosiło się kilkanaście firm. Zwyciężyła firma STUDIUM Pracownia Architektury – Rafał Maliński z Warszawy. Teren został przekazany wyłonionemu w procedurze przetargowej wykonawcy, który w planowanym terminie zrealizował inwestycję. Już na początku grudnia opolanie będą mogli korzystać z nowego obiektu.

Finansowanie
Zadanie przewidywało realizację obiektu łączącego funkcję sportową z rekreacyjną, którego głównymi elementami będą dwa baseny o długości 50 i 25 m. Całkowita wartość zadania (według przyjętego planu finansowego) wyniosła 44 475 964 zł. Inwestycja dofinansowana została w 43,7% ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Reszta pochodziła ze środków własnych z budżetu Miasta Opola.

Baseny
Głównym elementem jest basen sportowy o długości 50 m, szerokości 25,4 m i powierzchni 1270 m2, z dziesięcioma torami oraz ruchomym pomostem, umożliwiającym rozgrywanie zawodów także na długości 25 m. Głębokość basenu sportowego to 2 m. Basen rozgrzewkowo-rekreacyjny ma 3 tory pływackie o długości 25 m oraz część wyposażoną w masaż wodny i tzw. rwącą rzeką. Jego powierzchnia to ok. 390 m2, zaś głębokość – 1,1 m. Na terenie obiektu znajduje się również basen solankowy o powierzchni ok. 40 m2. Jego głębokość to 1,15–1,22 m. Suma powierzchni lustra wody wynosi 1749 m2.

Zagospodarowanie obiektu
Obiekt wyposażony został w trybuny na ok. 570 miejsc, zespół pomieszczeń odnowy biologicznej (sauna męska, sauna damska, łaźnia parowa – 2 szt.), strefę cateringu, salę konferencyjną na 110 osób z możliwością podziału na dwie niezależne sale oraz zaplecze szatniowe i sanitarne dla całego budynku. Poza tym znajdują się w nim pomieszczenia administracyjne, techniczne i gospodarcze. Wszystkie pomieszczenia ogólnodostępne wraz z miejscami widokowymi na trybunach są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Obiekt posiada dźwig osobowy umożliwiający komunikację pionową. Teren wokół basenu zagospodarowano poprzez urządzenie parkingu na 146 samochodów i 3 autokary, terenów zieleni oraz placów publicznych.

KONTAKT: www.mosir.opole.pl

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 15

 

TEKST: RADOSŁAW MIELEC
FOTO: RADOSŁAW MIELEC