Reklama

Mniej znaczy więcej, czyli energia słoneczna na dwa sposoby

Z anim przejdziemy do głównego tematu, należy się uzupełnienie artykułu z ostatniego wydania „Pływalni i basenów” na temat zastosowania kamer IP w systemach basenowych, czyli wykorzystanie kamer w oszczędzaniu energii. Kamery IP w hali basenowej to obecnie standard. Podstawowym założeniem jest poprawa bezpieczeństwa, dzięki zastosowaniu odpowiednich aplikacji i połączeniu systemu CCTV z systemami zarządzania instalacji technologicznych, zwłaszcza z instalacją technologii wody basenowej i sterowania atrakcjami basenowymi.

Opisywany w poprzednim numerze „Pływalni i basenów” system wizyjnego nadzoru zjeżdżalni wodnych (WSM), oprócz funkcji bezpieczeństwa, ma również możliwość wpięcia do systemu sterowania pompy zjeżdżalni, a więc możliwość oszczędzania energii elektrycznej.

Sterowanie zjeżdżalnią

Żeby móc realizować funkcję oszczędzania energii, pompa zjeżdżalni musi być wyposażona w przetwornicę częstotliwości (mylnie nazywaną przez niektórych falownikiem). Możemy przeanalizować przypadek bardzo popularnej zjeżdżalni rurowej, zewnętrznej typu anakonda. Dla średnicy 1000 mm i długości ślizgu ok. 80 m, ze stanowiskiem startowym na poziomie ok. 8 m, silnik pompy ma moc Pn = 7,5 kW. Dobór mocy silnika pompy zależy oczywiście od danych producenta zjeżdżalni i charakterystyki pompy.

Dla uproszczenia obliczeń możemy przyjąć, że pompa dla znamionowej wydajności pobiera 7,5 kW mocy elektrycznej, co w przypadku użytkowania zjeżdżalni np. przez 12 godzin w ciągu dnia, daje zużycie 90 kWh mocy elektrycznej i koszty energii elektrycznej z pozostałymi kosztami na poziomie 45 zł. Zmniejszenie wydajności pompy do 70% spowoduje zmniejszenie poboru energii do 2,75 kW, a w konsekwencji zaoszczędzenie w ciągu godziny pracy ok. 2,46 zł.

Oczywiście nie możemy zmniejszać wydajności pompy kiedy tylko mamy na to ochotę i o dowolną wartość, ale możemy to robić w okresach kiedy na zjeżdżalni nie ma klientów. Wbrew pozorom takie momenty często się zdarzają. Mając zainstalowane kamery monitorujące platformę startową i wannę hamowną, po stwier68 dzeniu braku klientów, oprogramowanie do zarządzania zjeżdżalnią obniża wydajność pompy do określonego, bezpiecznego dla pompy poziomu. Po ponownym pojawieniu się klientów, system przywraca wydajność pompy do poziomu użytkowego.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa, w czasie pracy ze zmniejszoną wydajnością, system blokuje sygnalizację świetlną w pozycji światła czerwonego. Światło zielone zostaje uprawnione po osiągnięciu założonej przez producenta wydajności pompy. Możliwe jest też zastosowanie dodatkowego wyświetlacza informacyjnego. Zmniejszenie wydajności pompy zjeżdżalni, oprócz wykazanego wcześniej obniżenia kosztów energii elektrycznej, powoduje zmniejszenie parowania ze strugi, a także zmniejszenie strat ciepła samej wody. Jest to o tyle istotne, że większość zewnętrznych zjeżdżalni w Polsce jest nieizolowana, co powoduje spore straty energii cieplnej. Dla naszej przykładowej anakondy to obliczeniowo ok. 120 kW. Pomiary strat ciepła takiej zjeżdżalni, przeprowadzone przeze mnie w ubiegłym roku, przy temperaturze zewnętrznej +4°C, wykazały straty ciepła ok. 70 kW.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 31

 

 

TEKST | Krzysztof Koptoń