Reklama

Nie tylko dla marynarzy. Pływalnia Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni

Obiekt znajduje się w Gdyni w dzielnicy Oksywie na terenie Akademii Marynarki Wojennej. Zgodnie z koncepcją budowy Akademickiego Centrum Sportowego w Akademii Marynarki Wojennej, po realizacji pierwszego etapu inwestycji, w skład którego wchodziła modernizacja i budowa: hal sportowych, sali do sportów walki, siłowni ze strefą cardio, kompleksu odnowy biologicznej, zaplecza biurowego, zaplecza sanitarnego, w roku 2017 rozpoczęty został drugi etap rozbudowy obejmujący budowę basenu.

Przeznaczeniem docelowym nowo powstałego obiektu w ramach kompleksu Akademickiego Centrum Sportowego jest realizacja zajęć dydaktycznych dla: podchorążych, kursów doskonalących, kursów kwalifikacyjnych, studentów cywilnych, żołnierzy i pracowników wojska, studentów zagranicznych oraz w miarę możliwości społeczności lokalnej.

Basen sportowy i szkoleniowy

Zgodnie z projektem, w ramach kompleksu pływalni, powstały dwa oddzielne baseny:

  • basen sportowy (wykafelkowany) o wymiarach 25 × 21 m i głębokości od 1,9 do 2,4 m, z ośmioma torami o szerokości 2,6 m (maksymalna ilość osób korzystających jednocześnie – 64), z trybuną dla widowni na 170 miejsc,
  • basen szkoleniowy (wykafelkowany) z wielofunkcyjną niecką posiadającą ruchome dno o wymiarach 15 × 8 m i głębokości 4,5 m (maksymalna ilość osób korzystających – 24).

Hala z niecką basenu sportowego jest oddzielona od hali z niecką basenu szkoleniowego, stałą, częściowo przeszkloną przegrodą z dwiema parami drzwi przesuwanych. Na basenie szkoleniowym zaprojektowano płaszczyznę ruchomego dna wraz z platformą ze spocznikiem na wysokości 2,6 m oraz podnośnik przesuwny nad osią podłużną niecki. W skład obiektu wchodzi także:

  • kompleks odnowy biologicznej z trzema saunami (jedna parowa i dwie suche),
  • aneks wypoczynkowy,
  • trzy natryski schładzające,
  • trzy szatnie z 220 szafkami.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 33

 

TEKST | Dariusz Sapiejka

FOTO | Krzysztof Miłosz, Jarosław Listkowski