Nowy obiekt na mapie Poznania. Pływalnia Rataje

9 września 2019 r. w Poznaniu na osiedlu Piastowskim została uruchomiona kryta pływalnia Rataje. Nowy obiekt ma służyć mieszkańcom Poznania oraz uczniom klas sportowych pobliskiej szkoły. Rozbiórka starej pływalni i budowa nowej trwała niewiele ponad rok.

Przez ponad czterdzieści lat z poprzedniego basenu korzystało bardzo wielu poznaniaków. Brak remontów sprawił, że stary obiekt nie nadawał się już do użytkowania. Trzeba go było rozebrać, a w jego miejscu w niecały rok powstała nowoczesna pływalnia. Dobrze wpisuje się ona w otoczenie, a przede wszystkim jest funkcjonalna i dostosowana do wszystkich użytkowników – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Dla uczniów i nie tylko

Oddanie pływalni do użytku to szczególnie dobra wiadomość dla uczniów klas pływackich Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14. Przez ostatnie kilka lat musieli oni trenować na innych obiektach m.in. w Termach Maltańskich. Od początku nowego roku szkolnego do basenu będą mieli zaledwie 100 metrów.

Inwestycja rozpoczęła się w maju ubiegłego roku od rozbiórki starego obiektu, po czym wykonawca – spółka PTB Nickel z Suchego Lasu – przystąpił do robót budowlanych. W ich efekcie powstał obiekt dysponujący 25-metrowym basenem z sześcioma torami, o szerokości 2,5 m oraz basenem rekreacyjnym, który będzie służył m.in. do nauki pływania, oswajania z wodą niemowląt i hydromasażu. Główny basen ma tę samą głębokość (180 cm) po obu stronach, co umożliwia rozgrywanie na nim sztafet pływackich.

W budynku pływalni powstała również strefa przeznaczona na fitness oraz mały zespół saun. Do dyspozycji użytkowników są przebieralnie: dwie dla grup zorganizo – wanych, kabinowo-szafkowa wyposażona w 12 kabin oraz 60 dwupoziomowych szafek, a także zespół pomieszczeń i natry – sków dla osób z niepełnosprawnościami. Na terenie obiektu znajdują się również pomieszczenia administracyjne, gospodar – cze, magazynowe oraz mała kawiarnia.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 33

 

TEKST I FOTO | Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji