Reklama

Niecki z falą

Sposoby wytwarzania fal i przykłady realizacji

Niecki z falą są jedną z największych atrakcji obiektów basenowych – cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem i są wręcz oblegane przez kąpiących się. Oto wytyczne projektowe i przykłady realizacji takich obiektów w Polsce.

Czasem stosowane są rozwiązania, w których niecka służąca zasadniczo do pływania (np. szkolny basen o długości 25 m) jest zamieniana na basen z falą, dzięki specjalnemu systemowi z tzw. ruchomym dnem i może wtedy – w odpowiednich godzinach – pełnić funkcję rekreacyjną (komercyjną). Jednak najczęściej występują niecki z falą, które są przeznaczone wyłącznie do kąpieli.

 

Sposoby wytwarzania fal
W praktyce stosuje się dwa sposoby wytwarzania fal w nieckach basenów kąpielowych:
– mechaniczny,
– pneumatyczny.
Mechaniczny sposób polega na wytwarzaniu fal za pomocą specjalnych tłoków albo odpowiednio ukształtowanych łopatek. Zużycie energii jest tu mniejsze niż w przypadku urządzeń pneumatycznych, jednak dużą wadą tego systemu jest korozja elementów, które są zanurzone w wodzie. Stosowanie metody pneumatycznej eliminuje problem korozji, ponieważ brak jest urządzeń mających kontakt z wodą. Poza tym, występują tu znacznie mniejsze siły i dużo lepsze możliwości sterowania procesem wytwarzania fal niż w przypadku sposobu mechanicznego. Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla małych basenów publicznych (np. hotelowych) oraz dla basenów prywatnych, jest wytwarzanie fal za pomocą specjalnej, pływającej kuli, umieszczonej w niecce basenu…WIĘCEJ W NAJNOWSZYM WYDANIU MAGAZYNU „PŁYWALNIE I BASENY” NR 4/2010

 


TEKST: ANDRZEJ WAŁĘGA
FOTO: AQUAPARK PANORAMA MORSKA W JAROSŁAWCU
FOTO: CENTRUM WODNE LAGUNA W GRYFINIE
FOTO: PARK WODNY W TARNOWSKICH GÓRACH