Solpark Kleszczów

Raj dla aktywnych

We wrześniu 2009 roku w Kleszczowie przy ulicy Sportowej został otwarty długo oczekiwany przez mieszkańców regionu nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny – Solpark Kleszczów. Projekt tego wielofunkcyjnego centrum został wybrany w wyniku dwuetapowego ogólnopolskiego konkursu.

Konkurs został zorganizowany przez Urząd Gminy w Kleszczowie pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zwycięskim projektem okazała się praca zgłoszona przez NOW Biuro Architektoniczne w Łodzi. Budowa Solparku rozpoczęła się w połowie 2007 roku i kosztowała około 180 mln zł. Budynek spełnia wymogi tzw. obiektu inteligentnego – zastosowano w nim najnowsze technologie. Kompleks z założenia miał być obiektem wielofunkcyjnym, który spełni oczekiwania tych najbardziej wymagających.
Atrakcje i wyposażenie
Do dyspozycji gości jest pełnowymiarowe oświetlone boisko piłkarskie z podgrzewaną murawą wykonaną z trawy syntetycznej spełniającej wymogi FIFA2Star. W sezonie zimowym funkcjonuje również zadaszone lodowisko, którego płyta chłodzona jest w systemie mat chłodniczych. Lodowisko przeznaczone jest do jazdy figurowej na łyżwach i curlingu. Co ważne, lodowisko spełnia swoją funkcję nawet, gdy na zewnątrz panuje temperatura do 12°C. Tak więc czynne jest od października do kwietnia. W lecie obiekt spełnia funkcję amfiteatru. Jednym z najważniejszych elementów Solparku jest część basenowa z basenem sportowym o głębokości od 1,4 do 1,8 m, w którym wyznaczonych jest sześć torów pływackich o długości 25 m, widownia liczy 100 miejsc. Każdy z torów wyposażony jest w czujniki pomiaru, a wyniki od razu wyświetlają się na elektronicznej tablicy, dzięki czemu na basenie mogą się odbywać zawody pływackie na najwyższym poziomie. Wewnątrz kompleksu jest również basen rekreacyjny z kaskadą wąską i szeroką, gejzerem powietrznym, trzema biczami wodnymi i siedmioma wodnymi łóżkami. Latem do dyspozycji są baseny i brodziki zewnętrzne…WIĘCEJ W NAJNOWSZYM WYDANIU MAGAZYNU „PŁYWALNIE I BASENY” NR 4/2010

 


TEKST I FOTO: SOLPARK KLESZCZÓW