Niezależnie od tego, czy basen jest niewielkim obiektem, wchodzi w skład kompleksu hotelowego, czy też jest profesjonalną pływalnią o wymiarach olimpijskich, na każdym istnieje potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym
Wszyscy wiemy, że bezpieczeństwo w obiektach basenowych jest tak samo ważnym zagadnieniem jak ich atrakcyjność. Dbałość o bezpieczeństwo na rekreacyjnych obiektach wodnych to nie tylko zapewnienie opieki doświadczonej kadry ratowniczej. W celu wyeliminowania ewentualnych ryzyk związanych z błędami lub niedopatrzeniem, czynnik ludzki warto wesprzeć nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Nawet najbardziej kompetentna i uważna kadra nie jest w stanie wychwycić wszystkich zagrożeń, szczególnie gdy liczba „podopiecznych” jest duża. Każdy z właścicieli i zarządców, prywatnych oraz ogólnodostępnych basenów wie, że nie da się przewidzieć wszystkich przypadków, ale odpowiednia prewencja może w znacznym stopniu zapobiec tragicznym konsekwencjom.
Dostępna technologia
Niezwykle przydatnym i skutecznym narzędziem prewencyjnym jest szwajcarski system Blue Fox. Zasadę działania oraz same urządzenia wymyśliła grupa ludzi z olbrzymim doświadczeniem w sonarowych technologiach podwodnych.
Sercem systemu jest elektroniczna opaska na rękę monitorująca zachowanie użytkowników i uruchamiająca alarm w obiekcie (cichy lub głośny) w przypadku wykrycia zagrożenia. Jest ona skonstruowana w taki sposób, aby na bieżąco kontrolować głębokość i czas przebywania na niej. Przekroczenie zaprogramowanych wcześniej parametrów powoduje emisję ultradźwiękowego sygnału do sensorów umieszczonych w niecce basenowej. Sensory przekazują ten sygnał do urządzeń, których działanie ma spowodować zaalarmowanie ekipy ratowniczej. Mogą to być radiotelefony, pagery lub klasyczne sygnalizatory alarmów.
Swobodne programowanie opasek daje wiele możliwości. Zaprogramowanie opasek dla grupy dzieci nieumiejących pływać będzie skrajnie różne od parametrów opasek dla potrafiących pływać dorosłych. Dostępność różnych kolorów umożliwia zaprogramowanie (wręcz jednorazowo) i przygotowanie opasek dla wielu różnych grup w zależności od umiejętności pływania. Nieużywana opaska wyłącza się automatycznie, w trakcie poruszania przechodzi w stan gotowości, a po zanurzeniu w wodzie aktywuje się, o czym informuje pulsująca dioda LED. Szybkie ładowanie baterii opasek umożliwia specjalna, zbiorcza stacja dokująca, a jedno 3-godzinne ładowanie wystarcza na 900 godzin pracy. Żywotność baterii tego najważniejszego elementu systemu została obliczona na 1000 cykli ładowania.
Przydatność
Zapewnienie właściwej ilości ratowników na basenie nie równa się określeniu „Nasz Basen Jest Bezpieczny”. Jak wiemy z wielu przypadków, nawet zwiększona liczba ratowników (w stosunku do przepisów) tego nie zagwarantuje. Możemy jedynie mniej lub bardziej do takich gwarancji się zbliżyć. System Blue Fox pomaga zbliżyć się maksymalnie.
Niedostateczne bezpieczeństwo na polskich obiektach w ciągu ostatnich kilku lat zostało wykazane przez RWR (Ratownictwo Wodne Rzeczypospolitej), które wykonało wiele tzw. prowokacji polegających na symulowaniu utonięcia na basenie. W niektórych przypadkach pozorantem była osoba dorosła opadająca na dno, w innych dziecko. Praktycznie w każdym takim przypadku „cichego tonięcia” reakcja ratowników była zbyt późna (za późno na ratunek) lub nie było jej wcale. Niedawno można było obejrzeć jeden z takich przypadków w programie emitowanym w telewizji TVN (i TTV). W tym telewizyjnym przypadku pomimo większej (niż wymagana) liczby ratowników na basenie reakcji na pozorowane tonięcie nie było.
System Blue Fox wpisuje się w takie sytuacje szczególnie dobrze, gdyż wykrywa zbyt długi czas przebywania poniżej zaprogramowanej głębokości. W przytaczanym przykładzie spowodowałby alarm, a ratownicy na pewno dokonaliby wizualnego sprawdzenia niecki i znaleźli osobę tonącą.
Skuteczność
Do prawidłowego działania systemu w dużym aquaparku potrzeba kilkunastu sensorów, na małej pływalni jednego, niezależnie od ilości osób w wodzie, lecz zależnie od kształtu niecki i dna. System może pilnować wielu tysięcy opasek jednocześnie, co w polskich warunkach jest absolutnie wystarczające. Charakterystyka radiowa i cechy fizyczne nadajników w opaskach powodują, że system jest absolutnie niewrażliwy na zakłócenia wywołane pracą pomp, filtrów, przepływem i zawirowaniami wody. Nie jest także problemem basen solankowy ani żadne atrakcje wodne spotykane w obiektach.
Innym przykładem jest zastosowanie Blue Fox w basenach hotelowych, które nie muszą (wg przepisów) zatrudniać ratowników. W takich miejscach system może w sytuacji zagrożenia chociażby alarmować personel, który posiada przeszkolenie np. w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Przykłady realizacji takich basenów w zachodniej Europie pokazują olbrzymią skuteczność takiego rozwiązania.
Kompatybilność
Wsparciem dla systemu są radiotelefony usprawniające komunikację pomiędzy systemem a pracownikami basenu. W zaawansowanych przypadkach Blue Fox wskaże także rejon, w jakim występuje zagrożenie.
Konstrukcja sensorów umożliwia ich zamontowanie w każdym typie niecki, w basenach wykładanych kafelkami lub mozaiką, ze stali, foliowych i poliestrowych. Szybkość i niezawodność, z jaką działają urządzenia, maksymalizują stopień bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie. Opaska monitorująca Blue Fox to niezwykle nowoczesne urządzenie, które może zostać wyposażone dodatkowo w dowolny chip RFID. W ten sposób, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, można ją zintegrować z działającym na basenie systemem płatności czy kontrolą dostępu (tzw. ESOK), a także elektroniczną szatnią.
Bądź pierwszy!
Pierwszym obiektom, które będą chciały wdrożyć system, dystrybutor w Polsce (Fitnet sp. z o.o.) w porozumieniu ze szwajcarskim producentem na pewno zaoferuje preferencyjne warunki zakupu.
W artykule wykorzystano publikacje zawarte na rwr.pl oraz opisano fragmenty audycji TVN (TTV).
Autor jest prezesem zarządu firmy Fitnet Sp. z o.o.
Fitnet Sp. z o.o.
Jastrzębia 76
86-031 Żołędowo
Tel.: 52 552 94 44
e-mail: biuro@fitnet.pl