Reklama

Przyszkolny basen nie tylko dla uczniów

W 2012 r. opracowana została koncepcja programowo-przestrzenna przyszkolnego basenu na osiedlu Błonie w Bydgoszczy, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 (ul. Stawowa 39). Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wpisał w wieloletnie plany inwestycyjne miasta budowę sieci basenów. To jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. O basen w tej części miasta od dawna zabiegali i apelowali mieszkańcy oraz radni. Obiekt będzie służył mieszkańcom trzech znajdujących się w okolicy osiedli, ponieważ w koncepcji założono, że z basenu korzystać będą nie tylko uczniowie szkoły, przy której inwestycja powstała. Warto zaznaczyć, że wyposażenie obiektu daleko wybiega poza funkcję basenu osiedlowego, stąd miejsce m.in. na fitness, siłownię i saunę.

Nowoczesny kompleks z udogodnieniami

Budynek krytego basenu, wraz z budową łącznika naziemnego, zaprojektowano po zachodniej stronie istniejącego budynku szkolnego. Roboty budowlane ruszyły w połowie 2013 r. (w lipcu przekazano plac budowy wykonawcy). Budynek krytego basenu jest podpiwniczony, z dwiema kondygnacjami nadziemnymi, połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem szkoły. W skład kompleksu wchodzą:

  • 6-torowa niecka basenu pływackiego (pow. lustra wody 351 m² , gł. 1,2–1,8 m) z windą dla niepełnosprawnych,
  • niecka basenu rekreacyjnego o kształcie nieregularnym (pow. 91 m² , gł. 1,35 m),
  • brodzik dla dzieci (pow. 24 m² , gł. 15–30 cm),
  • zjeżdżalnia o dł. 55 m – zamknięta, z hamownią,
  • wanna do hydromasażu – okrągła, 6-osobowa.

Na szczególną uwagę zasługuje zlokalizowana całkowicie wewnątrz budynku zjeżdżalnia, która dodatkowo wyposażona została w efekty multimedialne. Drugim rzadko spotykanym rozwiązaniem jest wykonanie niecek basenu ze stali nierdzewnej.

W projekcie przewidziano również widownię na 138 miejsc siedzących, zaplecze z przebieralniami, natryskami, sanitariatami damskimi, męskimi oraz dla osób niepełnosprawnych, a także kompleks SPA – sauna sucha (fińska) z natryskami dla 6 osób, z miejscem do wypoczynku oraz kompleks rekreacyjny – siłownia/sala fitness.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 19

 

 

TEKST I FOTO | Urząd Miasta w Bydgoszczy