Tropicana

Relaks pod palmamiCiepła i czysta woda, piaszczysta plaża, palmy, kąpielisko z wykwalifikowanymi ratownikami, bar z zimnymi napojami, wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, boisko do siatkówki plażowej oraz plac zabaw, na którym mogą się bezpiecznie bawić dzieci – to atrybuty, jakich szukamy, planując długo wyczekiwany urlop.
Za wymienione luksusy biura podróży żądają sporej sumy pieniędzy, na którą w dzisiejszych czasach nie każdy może sobie pozwolić. Jednak czy na pewno trzeba przemierzać tysiące kilometrów i wydawać całą pensję, żeby zasmakować relaksu pod palmami? Ten, kto chociaż raz odwiedził tropikalną plażę w Owińskach, bez zastanowienia odpowie, że nie. To jest miejsce, w którym można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Jak żartował Jerzy Kryszak, który występował na uroczystym otwarciu plaży w tym roku, jeden z premierów obiecywał polskim emerytom wakacje pod palmami. I ta obietnica spełnia się właśnie na tej plaży.

 

Różnorodnie
Obiekt powstał na niezagospodarowanym obszarze po wyrobiskach kopalni kruszywa, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego został przeznaczony na tereny rekreacyjne oparte na sztucznym zbiorniku wodnym z kąpieliskiem (plażą), zielenią towarzyszącą i urządzeniami sportowymi. Obszar był pofałdowany, porośnięty trawą, trzcinami i krzewami, a większość jego powierzchni zajmował zbiornik wodny o poziomie lustra wody 77,47 m n.p.m. Był to teren nieuzbrojony, więc podstawowymi pracami związanymi z przystosowaniem kąpieliska było uzbrojenie go w niezbędną infrastrukturę – prąd, wodę i kanalizację ze zbiornikiem bezodpływowym…WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 12

 


TEKST: JAKUB WALIGÓRA
FOTO: ARCHIWUM CENTRUM ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ „AKWEN”