W czasach intensywnego rozwoju branży basenowej, a także zaostrzania wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, ryzykowne byłoby opierać się jedynie na ogólnodostępnej, powszechnie znanej technologii. Czasy się zmieniają, zwiększa się liczba użytkowników pływalni, pojawiają się nowe obiekty, wzrastają także oczekiwania gości. Zjawisko to stanowi wyzwanie dla projektantów. Żeby nadążyć za tymi trendami, pojawia się konieczność wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
Nowa konstrukcja wkładów filtracyjnych
Wkłady filtracyjne produkowane przez firmę Transcom Sp. z o.o. przeznaczone są do filtrów podciśnieniowych wykorzystywanych w procesach filtracji wody basenowej. Standardowo jako medium filtrujące zaleca się stosowanie złoża diatomitowego, czyli ziemi okrzemkowej, jak i złoża z włókien celulozy.
Tworząc to autorskie rozwiązanie, firma Transcom kierowała się przede wszystkim opiniami użytkowników basenów, którzy już wcześniej mogli korzystać z innych tego typu wkładów, konkurencyjnych producentów – polskich i zagranicznych. Oczekiwania klientów oraz 30-letnie doświadczenie firmy Transcom Sp. z o.o. w branży technologii basenowej pozwoliło na opracowanie własnego rozwiązania, czyli wkładów filtracyjnych o wymiarach 500 x 500 mm oraz 600 x 440 mm.
Nowo opracowana konstrukcja jest odpowiedzią na najczęściej zgłaszane problemy związane z:
- brakiem sztywności wkładów,
- czasową degradacją tkaniny filtracyjnej,trudnionym czyszczeniem tkaniny,
- nieustabilizowaną pozycją wkładów na rurach ssących, co przyczyniało się do złego namywania medium filtracyjnego.
Do tej pory wkłady firmy Transcom Sp. z o.o. były wykonywane metodą klejenia z trzech płyt – półfabrykatów wycinanych strumieniem wody. Klejenie z trzech płyt ma za zadanie wytworzenie kanałów hydraulicznych, którymi przepływa filtrowana woda podczas ich pracy.
Założeniem zmiany technologii wytwarzania wkładów było zastąpienie klejenia wkładów z trzech grubości płyt przez frezowanie ich z jednego arkusza płyty. Modyfikując wykorzystywaną technologię, wzięto pod uwagę kilka istotnych aspektów, przede wszystkim: zwiększenie dokładności wykonania poszczególnych wkładów filtracyjnych, zwiększenie sztywności elementów, które od teraz będą składać się z tylko jednego elementu, eliminację niekorzystnego wpływu rozpuszczalników i klejów na organizm pracowników czy też zmniejszenie ilości wykonywanych operacji w procesie wytwarzania, co również przekłada się na zmniejszenie kosztów pracy.
Zaawansowane oprogramowanie
Firma Transcom Sp. z o.o. już od 30 lat dostarcza swoim klientom produkty i usługi na najwyższym poziomie. Zajmuje się nie tylko produkcją elementów mechanicznych ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania nowoczesnych tworzyw konstrukcyjnych, lecz także właśnie projektowaniem i montażem urządzeń i instalacji uzdatniania wody basenowej oraz optymalizacją procesów filtracyjnych istniejących i nie do końca efektywnych obiegów.
Podczas projektowania nowej technologii wykonywania wkładów filtracyjnych wykorzystano zaawansowane oprogramowanie do modelowania SOLID WORKS i SOLID CAM. W wyniku prac powstały modele i programy obróbkowe na obrabiarki ze sterowaniem CNC. Do wykonania użyto nowo zakupionej obrabiarki VF3SS firmy HASS dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Przebieg prac oraz efekt końcowy będą tematami następnego artykułu.
Transcom Sp. z o.o.
ul. Józefowska 5,
40-144 Katowice
tel.: 32 201 08 74,
faks: 32 201 65 36
w.sobiech@transcom.pl
TEKST I FOTO | Firma Transcom
Część 2 artykułu