H2Ostróg – nowoczesny kompleks basenowy w Raciborzu

Kryta pływalnia H2Ostróg to najnowocześniejszy kompleks basenowo- -rekreacyjno-sportowo-wypoczynkowy w regionie. Ośrodek ten znajduje się w Raciborzu przy ul. Zamkowej 4, na terenie należącym do Ośrodka Sportu i Rekreacji, w sąsiedztwie stadionu piłkarskiego, kortów tenisowych, zewnętrznej siłowni, kręgielni oraz lodowiska, a także urokliwego Zamku Piastowskiego i raciborskiego Browaru.

Inwestycja

Umowę na budowę obiektu podpisano w lutym 2012 roku. Przetarg na realizację zadania wygrała firma Borbud Sp. z o.o. z Raciborza zarządzana przez Ryszarda Bortla, który wraz z Dyrektorem OSiR Racibórz Jerzym Kwaśnym złożył podpis na umowie. Borbud od razu po podpisaniu dokumentów przystąpił do pracy, a nadzór nad inwestycją, poza Urzędem Miasta Raciborza z Prezydentem Mirosławem Lenkiem na czele, objęło Raciborskie Przedsiębiorstwo Inwestycyjne, którego Prezesem jest Andrzej Żółty. Sprawne działania wszystkich osób i instytucji związanych z powstaniem obiektu spowodowały, że po dokładnie 2 latach od podpisania umowy budowę krytej pływalni H2Ostróg zakończono z powodzeniem.

Koszt budowy krytej pływalni H2Ostróg to niewiele ponad 30 mln zł brutto. Jego część została pokryta przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, które w ramach „Wojewódzkiego programu rozwoju bazy sportowej” dofinansowało inwestycję kwotą 2,5 mln zł. Pozostałą kwotę wygospodarowała Gmina Racibórz.

Wykonanie projektu

Za kształt i funkcjonalność obiektu odpowiada biuro projektowe MWM Sp. z o.o. z Gliwic. Pracownicy biura, którzy w największym stopniu przyczynili się do powstania krytej pływalni H2Ostróg w Raciborzu, to Agnieszka Górna (architektura), Wojciech Kononowicz (konstrukcje), Witold Franke (technologia, wentylacje, wod.-kan.) oraz Jan Machoński (instalacje elektryczne, AKPiA, BMS, obsługa klienta).

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 17

 

TEKST | Krzysztof Borkowski
FOTO | Archiwum H2Ostróg