Jak zadbać o nasze sauny?

Ekspert radzi – jak dbać o publiczne sauny i łaźnie parowe

Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez niemiecki Związek Saunowy, aż 90% wszystkich osób korzystających z saun i łaźni publicznych przykłada najwyższą wagę do nienagannej higieny znajdujących się tam urządzeń. Nienaganna higiena stanowi więc nie tylko element dający przewagę nad konkurencją, lecz także ma ogromny wpływ na wzrost liczby klientów. Prawidłowe i regularne czyszczenie urządzeń nie tylko spełnia rolę higieniczną i wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, lecz także ma pozytywny wpływ na jakość samych urządzeń. Profesjonalne sauny i łaźnie parowe przystosowane dla obiektów publicznych to jakościowe rozwiązanie dla osób o szczególnie wysokich wymaganiach. Urządzenia saunowe w łatwy sposób powalają się czyścić, a jednocześnie długo utrzymywać efekt tego czyszczenia.

Sauny

Zasadniczo wszystkie sauny, sanaria, łaźnie parowe w obiektach komercyjnych powinny być co najmniej raz w tygodniu kontrolowane ze względu na ewentualne mechaniczne uszkodzenia oraz zanieczyszczenia, które następnie należy natychmiast usunąć. Szczególnie istotne jest przy tym dokładne sprawdzenie uchwytów, zawiasów drzwiowych oraz systemów automatycznego zamykania. Powinny być one zawsze w dobrym stanie, aby zapewnić bezpieczeństwo w kabinach i zapobiegać ewentualnym obrażeniom.

Do codziennych czynności powinno należeć czyszczenie podłogi. Wystarczy zwykłe przetarcie, jedynie miejsca wokół nóżek w ławkach należy przeczyścić szczególnie starannie, ponieważ tu najczęściej zbiera się brud. Bardzo ważne jest czyszczenie podłogi, aby goście sauny czuli się w niej komfortowo także boso. Ponieważ drewno w saunie i Sanarium® jest bardzo suche, jest też szczególnie wrażliwe na silną wilgotność czy wręcz wodę. Dlatego boazerii, miejsc siedzących czy leżących w żadnym wypadku nie można czyścić wodą z węża czy wręcz pod wysokim ciśnieniem. To samo dotyczy zresztą czyszczenia elementów zewnętrznych. Zaleca się wycieranie wilgotną ściereczką, co powinno wystarczyć przy zwykłym poziomie zabrudzenia, dodatkowo ławki można regularnie przeczyszczać środkiem dezynfekującym. Specjaliści zalecają tu stosowanie 3-procentowego nadtlenku wodoru Perydrol, H 0. Nie pozostawia on żadnych elementów toksycznych, ponieważ w kontakcie z materiałami organicznymi pod wpływem wody i powietrza po prostu się rozkłada. Raz do roku, a w przypadku
dużej popularności sauny nawet częściej, należy przeczyścić miejsca siedzące papierem ściernym lub wręcz szlifierką, przy czym prace te powinna wykonywać osoba o odpowiednim doświadczeniu. Ma to z jednej strony tę zaletę, że znacznie zwiększa żywotność sauny, z drugiej zaś strony ławki po oszlifowaniu wyglądają ładniej i bardziej zachęcająco. Zasadniczo drewno wewnętrzne oraz samo wyposażenie nie powinny być szlifowane. W przeciwieństwie do ścian zewnętrznych kabin nie powinny być ani impregnowane, ani lakierowane.

W obszarze sauny używanym do celów profesjonalnych okładzinę wnętrza powinno się wymienić po upływie ok. 5–7 lat.

Aby łatwiej było stosować się do wyżej wymienionych wskazówek, eksperci opracowali wyposażenie do saun PROFI, które jest łatwe w pielęgnacji i daje szczególnie wiele korzyści właśnie przy czyszczeniu. W zestawie „PROFI-Sauna” ściany w dolnej części są obite wodoodpornymi płytami, tak aby podłogę można było bez problemu wycierać – nie ma konieczności mozolnego schylania się i szorowania. Podłoga w całym wnętrzu sauny jest w przypadku systemu „PROFI-Sauna” łatwo dostępna, ponieważ wszystkie ławki można złożyć – dzięki temu podłogę można umyć szczególnie dokładnie, zwłaszcza w najtrudniejszym do czyszczenia obszarze wokół nóżek, ponieważ są one wykonane z materiału odpornego na wilgoć.

Stosowanie się do wymienionych wyżej wskazówek dotyczących optymalnego czyszczenia i konserwacji sauny zapewnia długotrwałą żywotność i gwarantuje klientom beztroską kąpiel. Dzięki wyposażeniu sauny w system „PROFI-Sauna” prawidłowa konserwacja sauny staje się jeszcze prostsza, zaś dzięki kompleksowemu serwisowi właściciel sauny ma u boku fachowego i rzetelnego partnera, specjalistę w zakresie regularnej pielęgnacji saun.

Łaźnie parowe

W przypadku strefy łaźni parowej na suficie, ścianach oraz siedziskach pozostaje kondensat. Skropliny te są bardziej korodujące niż woda wodociągowa; zawierają substancje zapachowe, minerały, cząsteczki tkanki tłuszczowej itp. i z tego powodu pozostają na powierzchni jako wysuszone zaległości.

W ramach codziennego czyszczenia zaleca się po zakończeniu seansu kąpielowego całkowicie zdezynfekować całą kabinę wraz z sufitem, a następnie spłukać czystą wodą wodociągową. Należy przy tym przestrzegać czasów działania podanych przez producenta. Po tym czasie należy dokładnie spłukać wszystkie powierzchnie czystą – a jeśli to możliwe, również odwapnioną – wodą, a ze ścian, powierzchni siedzisk i półek, podobnie jak z podłóg, zebrać wodę. W żadnym wypadku nie wolno stosować myjek wysokociśnieniowych, ponieważ powierzchnie oraz techniczne elementy budowy mogłyby zostać uszkodzone, a nawet zniszczone.

Możliwe jest użycie urządzeń oczyszczających za pomocą ciśnienia pary czy też ścierki z mikrowłókna.

Codzienna dezynfekcja i spłukiwanie z reguły nie są wystarczające, by całkowicie zapobiec osadzaniu się brudu i wapna. Zaleca się zatem regularne mechaniczne oczyszczanie za pomocą miękkich szczotek oraz planowe stosowanie środków czyszczących i odwapniających w porozumieniu z kompetentną firmą. Należy jednak przestrzegać wskazówek producenta odnoszących się do stosowania wyżej wymienionych środków na kamienie naturalne, spoiny między płytkami i armaturę.

Gwarancja, serwis

Klient lub inwestor musi być pewien, że wszystkie produkty SPA spełniają najostrzejsze wymagania w zakresie bezpieczeństwa, wartości użytkowej, trwałości i wytrzymałości. Dlatego oprócz tego, że we własnym zakresie musi spełniać podstawowe zasady dbania o SPA, musi mieć rzetelną gwarancję od producenta oraz zapewniony fachowy serwis, który szybko potrafi reagować. Niedopuszczalne jest, aby rozwiązania stref saunowych lub łaźni parowych przez dłuższy czas były niedostępne dla klientów, a tym samym nie przynosiły zysków. Dlatego ważnym czynnikiem jest to, z kim obieramy kierunek na sukces. Rzetelna, prawidłowa i regularna konserwacja decyduje o trwałości i niezmiennie wysokiej jakości, a zatem o możliwości cieszenia się strefą SPA przez długie lata.

TEKST | Grzegorz Szymkowski
FOTO | Archiwum Firmy Klafs