Reklama

Nowoczesna i atrakcyjna

Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego mogą już korzystać z nowo wybudowanej krytej pływalni

 

Kryta pływalnia zlokalizowana przy Zespole Szkół nr 4 przy ul. Kasprowicza 16 w Pruszczu Gdańskim jest własnością Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański. Wybudowano ją w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej.

Koszt całej inwestycji wyniósł 20 mln 241 tys. zł. Budowa była współfinansowana ze środków pochodzących z Ministerstwa Sportu (5 mln zł) oraz nisko oprocentowanej pożyczki z funduszu Jessica (12,6 mln zł). Reszta pieniędzy pochodziła ze środków własnych Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański.

Wykonawcą inwestycji była firma BUDREM-RYBAK Sp. z o.o. z Luzina.

Budynek o wymiarach zewnętrznych 49,8 × 49,3 m, z halą basenową o wymiarach 30,6 × 20,4 m, zaprojektowano w technologii tradycyjnej. Za projekt odpowiada firma Ptaszyński-Rubin Architekci s.c. Roman Ptaszyński, Tomasz Rubin z siedzibą w Białymstoku.

Podział na strefy

Pod względem funkcjonalnym obiekt można podzielić na kilka stref:

  • strefę wejściową i administracyjną z szatnią, holem głównym, kasą, pomieszczeniem biurowym oraz kawiarenką z wglądem na halę basenową;
  • strefę pływalni z szatniami, łazienkami i natryskiem, pomieszczeniami ratowników i pierwszej pomocy, magazynami sprzętu basenowego, niecką sportową z ruchomym dnem w systemie duofloor o wymiarach 25,02 × 12,5 m, którego producentem jest Variopool B.V. z Holandii;
  • strefę bloku sportowego z zespołem szatniowo-sanitarnym, wyposażonym w dwa zespoły przebieralni z toaletami i natryskami na 24 osoby, salą do ćwiczeń, siłownią z magazynkiem sportowym, dwiema salami do gry w squasha oraz pomieszczeniem trenera z zapleczem sanitarnym;
  • strefę techniczną basenu, którą tworzą: kotłownia gazowa, pomieszczenia filtrów, pomp, stacja uzdatniania wody, pomieszczenie na chemię basenową, rozdzielnia elektryczna oraz pomieszczenia socjalne wraz z częścią sanitarną.

Na basenie zaprojektowano również strefę jacuzzi na 10 osób (o wymiarach ф 283, powierzchni lustra wody 6,29 m2, głębokości 0,9 m i objętości 1,4 m3) oraz zespół saun (łaźnia parowa i sauna sucha) wraz z atrakcjami: studnią lodową i natryskiem do schładzania. Zaplecze pływalni tworzą trzy zespoły przebieralni z toaletami, natryskami oraz wejściem przez brodzik (tzw. mokra stopa) na halę basenową. Dwa zespoły szatni na 40 osób każdy. Trzeci, na maksymalnie 8 osób, zarezerwowano dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Każdy zespół szatniowy wyposażony jest w kabiny do przebierania oraz podwójne szafki zamykane elektronicznie na kartę chip, umieszczoną w pasku zakładanym na nadgarstek.

W budynku zainstalowano wentylację mechaniczną nawiewowo-wywiewną z odzyskiem ciepła.

Każda strefa posiada oddzielne wejście i może funkcjonować niezależnie od pozostałych.

Budynek zaprojektowany jest w sposób umożliwiający korzystanie z niego osobom niepełnosprawnym. Nie posiada progów przy drzwiach wejściowych, ma zamontowane pochylnie przy wejściach głównych, wyznaczone miejsca parkingowe, toalety i szatnie dostosowane dla osób niepełnosprawnych oraz podnośnik jako wyposażenie hali basenowej.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 20

 

TEKST | Joanna Genewicz
FOTO | Archiwum Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański