Pływalnia Kryta „Sienkiewicz Częstochowa”

Pływalnia Kryta „Sienkiewicz Częstochowa” położona jest w samym centrum Częstochowy. Przez ponad 40 lat administrowana była przez IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, dlatego ma wspólny ze szkołą adres: Aleja Najświętszej Maryi Panny 56.

Pływalnia Kryta „Sienkiewicz Częstochowa” to zupełnie nowa konstrukcja, która została wybudowana od podstaw w miejscu starej. Poprzedni obiekt został wyburzony, gdyż zdecydowanie odbiegał od obecnie obowiązujących standardów, zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności, a jego modernizacja była nieopłacalna.

Charakterystyka obiektu

W 2015 r. Gmina Miasto Częstochowa, formalny właściciel obiektu, ogłosiła przetarg na wyburzenie starej i budowę nowej pływalni. Spośród czterech ofert najlepszą złożyło Częstochowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Przemysłówka” SA. Kosztem ponad 12 mln złotych, w półtora roku został wybudowany nowoczesny obiekt, przystosowany także dla osób niepełnosprawnych. Inwestycję sfinansowała ze środków własnych Gmina Miasto Częstochowa.

Za projekt odpowiadało Biuro Architektoniczno-Budowlane „Pro-Arch-2”. Projektant założył powiązanie obiektu z układem komunikacyjnym IV LO. Na parterze nowego budynku zlokalizowane zostały: hol wejściowy, kasy, szatnia na okrycia wierzchnie, bufet z zapleczem, sanitariaty, natryski, przebieralnie (damska, męska oraz dla niepełnosprawnych i rodzinna), biuro obsługi, pomieszczenie ratowników z aneksem pierwszej pomocy oraz pomieszczenia techniczne. W hali basenowej umiejscowione zostały 2 niecki ze stali nierdzewnej firmy Berndorf: jedna o wymiarach 25,00 m x 12,50 m i głębokości od 1,35 m do 1,80 m z sześcioma torami pływackimi i druga, mniejsza, o wymiarach 12,50 m x 4,00 m i głębokości od 0,90 m do 1,20 m. Mniejsza niecka przystosowana jest do nauki pływania, a ponadto wyposażona w 2 dysze do masażu karku i 4 podwodne dysze do masażu pleców.

W podpiwniczeniu znajduje się serce systemu technologicznego odpowiadające za wentylację i filtrowanie oraz uzdatnianie wody basenowej. Zastosowano nowoczesną i bezpieczną metodę dezynfekcji w postaci systemu do elektrolizy chloru firmy ProMinent – typ Chlorinsitu III. Za usuwanie zanieczyszczeń biologicznych i fizycznych odpowiadają filtry firmy Captura. Dodatkowo zastosowano średniociśnieniową lampę UV (UVLifeUVM). Cały obiekt został zaprojektowany wg najnowszych standardów dla tego typu obiektów oraz z myślą o jego jak największej energooszczędności. Do budowy użyto materiałów wysokiej jakości, a ciepłą wodę użytkową zapewnia m.in. instalacja solarna znajdująca się na dachu budynku.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 25

 

TEKST | Marcin Świtała
FOTO | Archiwum MOSiR Częstochowa